چگونه رژه سیارات منظومه شمسی را در هفته دوم خرداد 1403 رصد کنید؟

به گزارش دکترای اقتصاد، هفته دوم خرداد 1403 فرا رسیده است و با توجه به مطالبی که در رسانه های گوناگون مطرح شده است، بسیاری در پی تماشای رژه سیارات منظومه شمسی هستند اما این هم خطی تا چه مقدار و چگونه قابل مشاهده است؟

چگونه رژه سیارات منظومه شمسی را در هفته دوم خرداد 1403 رصد کنید؟

در بامداد ابتدای هفته دوم خرداد 1403 هم خطی سیارات روی می دهد اما بر خلاف چیزی که از خبرها به نظر می رسد، هرچند هم نشینی هر تعداد از اجرام آسمانی و چشم انداز ها آسمان بامدادی می تواند برای علاقه مندان به آسمان شب مجذوب نماینده باشد، اما نباید انتظار رویداد چشمگیر برای رصد سیارات منظومه شمسی داشت.

رویدادهای نجومی هفته دوم خرداد 1403

شنبه 12 خرداد

اگر جهت صورت های فلکی را به سمت پایین در نظر بگیرید، هنگامی که از سرسوی شما می گذرند، به نظر می رسد که به سرعت می چرخند. تنها یک هفته و نیم پیش، صورت فلکی دب اکبر یک ساعت پس از غروب خورشید و در اواخر گرگ ومیش آسمان، به صورت افقی قرار می گرفت اما اکنون به صورت شیب دیده می شود و یک هفته و نیم آینده درست از دسته خود آویزان خواهد شد. هر چه در عرض های حغرافیایی شمالی تر قرار داشته باشید، به نظر می رسد که دب اکبر سریع تر می چرخد.

یکشنبه 13 خرداد

در بامداد یکشنبه یکی از رویدادهای نجومی پر سروصدای این چند هفته روی می دهد و سیاره های منظومه شمسی در یک خط ردیف می شوند. هرچند با توجه به نزدیکی ظاهری سیارات به خورشید، موقعیت رصدی برای همه آن ها کاملا مساعد نیست. در حالی که بعضی منابع با هیجان زیادی از رژه و هم خطی سیارات در آسمان بامدادی یکشنبه 13 خرداد صحبت می نمایند، اما همان طور که ناسا اشاره نموده است، باید توجه داشت که در واقعیت تنها دو سیاره از شش سیاره مطرح شده، یعنی فقط مریخ و زحل به خوبی قابل مشاهده خواهند بود و برای دیدنی آن ها باید پیش از طلوع خورشید، سمت شرق آسمان را نگاه کنید.

مشتری و عطارد در گرگ ومیش صبح گاهی و نور خورشید یا زیر افق قرار دارند و قابل مشاهده نیستند. اورانوس و نپتون هم بسیار کم نور هستند و بدون تلسکوپ نمی توان آن ها را دید. به ویژه در آسمان صبح گاهی که کم کم هوا روشن می شود. بنابراین از رویداد 13 خرداد نباید انتظار زیادی داشته باشید اما نزدیک ترین رویدادی که می توان به عنوان رژه سیاره ها از آن تعبیر کرد در 9 تیر روی می دهد زمانی که زحل، ماه، مریخ و مشتری در آسمان صبحگاهی صف می کشند و چشم انداز ای زیبا را شکل می دهند.

در آسمان شامگاهی اما چشم انداز ها قابل رؤیت دیگری منتظر چشمان شماست. هرچند تابستان به زودی از راه می رسد اما صورت فلکی زمستانی ذات الکرسی که در فصل سرما بالای سر قرار می گیرد، هنوز در افق شمالی حضور دارد و با خاتمه گرگ و میش می توانید آن را ببینید. شکل آن مشابه یک W و کاملا معین است.

دوشنبه 14 خرداد

در حالی که ماه هنوز در آسمان عصرگاهی حضور ندارد، آنالیز کنید که آیا می توانید خوشه ستاره ای بزرگ و کم نور گیسوی برنیکه را ببینید؟ این خوشه این عصرها با ارتفاع زیاد در آسمان جنوب غربی قرار گرفته است و برای دیدن آن باید حدود دو پنجم مسیر نوک دم صورت فلکی شیر (Leo) تا انتهای دسته دب اکبر را نگاه کنید. درخشان ترین اعضای آن یک Y معکوس را تشکیل می دهند و کل خوشه تقریبا 4 یا 5 درجه عرض دارد که تقریبا نمای یک دوربین دوچشمی را پر می نماید.

سه شنبه 15 خرداد

در انتهای شب، نسر واقع (Vega) درخشان ترین ستاره آسمان در ارتفاع زیاد سمت شرق آسمان است. پایین سمت چپ آن، اپسیلون شلیاق با قدر 4 حضور دارد. این ستاره با نسر واقع و زتا شلیاق یک مثلث متساوی الاضلاع را شکل می دهند. با استفاده از دوربین دوچشمی به راحتی می توانید آن را ببینید. دلتا شلیاق هم که زیر زتا قرار گرفته است، یک جفت ستاره به رنگ نارنجی و آبی کم رنگ است.

چهارشنبه 16 خرداد

سماک رامح دیگر ستاره درخشان آسمان این شب هاست که با قدر 0، عصرها با ارتفاع زیاد سمت جنوب آسمان دیده می شود. شکل بادبادک-مانند صورت فلکی گاوران (Boötes) از این ستاره به سمت بالا امتداد پیدا نموده است.

پنج شنبه 17 خرداد

در بیشتر مدت فصل بهار در عرض های جغرافیایی میانه شمالی، کهکشان راه شیری درست در سراسر افق قرار گرفته است و از دید پنهان است. اما این شب ها اگر سمت شرق آسمان را دیدن کنید می توانید بخشی از آن را که شامل صورت های فلکی قیفاووس، دجاجه و عقاب می شود، مشاهده کنید. راه شیری کم کم ارتفاع می گیرد و شرایط رصدی آن هر هفته بهتر می شود.

امشب بعلاوه ماه نو دقیقا در ساعت 16:08 به وقت تهران روی می دهد.

آدینه 18 خرداد

هلال ماه که یک روز از آغاز آن گذشته و در حال افزایش فاز است، به آسمان عصرگاهی بازمی شود و از دوقلوهای صورت فلکی دوپیکر می گذرد و چشم انداز ای دیدنیی می آفریند.

شرایط سیارات منظومه شمسی در هفته دوم خرداد 1403

مریخ و زحل درست با آغاز سپیده دم در چشم انداز خوبی قرار دارند. زحل با ارتفاع قابل قبول و رصد آسان، در جنوب شرقی آسمان حضور دارد و با قدر 1.2 در صورت فلکی دلو می درخشد.

پایین تر سمت چپ آن هم با فاصله حدود 3 تا 4 مشت در طول بازوی کشیده، می توانید مریخ قرمز رنگ را ببیند. این سیاره از قدر 1.1 دیده می شود و چون هیچ جرم روشن دیگری در اطراف آن نیست، به خوبی قابل تشخیص است.

عطارد، زهره، مشتری، اورانوس و نپتون اما در تابش خیره نماینده خورشید از دید پنهان هستند و بنابراین در هم خطی سیارات دیده نمی شوند.

منابع: Sky and Telescope, NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 خرداد 1403 بروزرسانی: 12 خرداد 1403 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1677

به "چگونه رژه سیارات منظومه شمسی را در هفته دوم خرداد 1403 رصد کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه رژه سیارات منظومه شمسی را در هفته دوم خرداد 1403 رصد کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید