آخرین برآورد ها درباره زمان اعلام قیمت جدید خودروها

به گزارش دکترای اقتصاد، خبرنگاران: قیمت جدید خودروهای داخلی گویا قرار است امروز توسط ستاد تنظیم بازار اعلام گردد؛ اتفاقی که خودروسازان و مشتریان را از بلاتکلیفی تقریبا دو ماهه خارج خواهد نمود.

آخرین برآورد ها درباره زمان اعلام قیمت جدید خودروها

به گزارش خبرنگاران با اعلام قیمت های جدید همچنین این احتمال وجود دارد که منحنی قیمت در بازار خودرو نیز به ثباتی نسبی و البته موقت برسد. هفته گذشته شورای رقابت ضمن اعلام دستورالعمل جدید محاسبه قیمت خودروهای داخلی، آن را در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار داد. این شورا که حدود 20 ماه و به دلیل مصوبه شورای هماهنگی مالی سران سه قوه از قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شده بود، با تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت دوباره به این فرایند بازگشت. آن طور که رضا شیوا رئیس شورای رقابت خاطرنشان کرد، تغییراتی در فرمول قبلی شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو ایجاد و طبق آن، ایران خودرو و سایپا مجاز به افزایش قیمت محصولات خود بین 10 تا 23 درصد شدند.

بر این اساس، ایران خودرو مجوز افزایش قیمت به طور متوسط 10 درصدی را دریافت و سایپا نیز می تواند به طور میانگین 23 درصد به قیمت محصولات خود اضافه کند. البته شورای رقابت طی هفته گذشته حدود قیمتی چهار محصول شامل پراید، ساینا، تیبای معمولی و تیبا2 را خاطرنشان کرد. بر این اساس، پراید 42 میلیون و 100 هزار تومان قیمت خورد، تیبای معمولی 52 میلیون تومان و تیبا2 و ساینا هم 59 میلیون تومان.گویا قرار است امروز نیز قیمت سایر خودروها اعلام گردد، قیمت هایی که قطعا بسیار پایین تر از بازار است. با اعلام قیمت های جدید اما چند اتفاق رخ خواهد داد. نخست اینکه با تعیین شدن قیمت ها، روش های جدید فروش خودرو نیز به اجرا درخواهند آمد. بر این اساس، قرار است خودروسازان روش فروش فوق العاده را اجرایی نمایند، روشی که در آن، کف بازه زمانی تحویل خودرو سه ماهه است، سود مشارکت محدود شده و پذیرش ثبت نام مشتریان به وسیله قرعه کشی خواهد بود.

اتفاق دیگری که در پس اعلام قیمت جدید خودروها رخ می دهد، تسریع نسبی تحویل خودروهای ثبت نامی معوق است. ازآنجاکه تا همین یک هفته پیش تکلیف قیمت جدید خودروها در امسال تعیین نبود، تحویل خودروها بسیار کند بود، زیرا خودروسازان می خواستند محصولات را با قیمت جدید تحویل دهند. حالا با توجه به اعلام قریب الوقوع قیمت ها، فرایند تحویل محصولات ثبت نامی از کندی (ناشی از بلاتکلیفی قیمتی)، خارج خواهد شد.

اما اعلام رسمی قیمت جدید خودروها می تواند بر اوضاع قیمتی بازار نیز اثر بگذارد. بازار خودرو تا پیش از اعلام دستورالعمل جدید، با صعود شدید قیمت روبرو بود تا جایی که پراید به عنوان ارزان ترین خودرو داخلی به مرز 90 میلیون تومان نزدیک شد. با این حال طی یک هفته گذشته منحنی قیمت ها افت نموده و احتمالا با اعلام رسمی نرخ کارخانه ای خودروها، تغییراتی را در این منحنی شاهد خواهیم بود. البته با توجه به تداوم قیمت گذاری دستوری و تورم عمومی و انتظاری، همچنان فاصله فاحش میان نرخ کارخانه و بازار خودروها حفظ خواهد شد، با این حال شاید قیمت ها در بازار به ثباتی نسبی و موقت نزدیک شوند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 386

به "آخرین برآورد ها درباره زمان اعلام قیمت جدید خودروها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین برآورد ها درباره زمان اعلام قیمت جدید خودروها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید