اینسبروک؛ بام طلایی اتریش

به گزارش دکترای اقتصاد، از هر لحظه خود نهایت استفاده را ببر، هر گونه که می توانی برقص و هر چه را که دوست داری مالک شو گفته می گردد این عبارت، ترجمه کتیبه مشهور نوشته شده روی بنای مشهور بام طلایی (Golden Roof) در شهر قدیمی اینسبروک (Innsbruck) است. البته این نوشته هنوز کشف رمز نشده و عبارت فوق صرفاً در حد حدس و گمان است. در حقیقت باید پذیرفت که این موضوع نیز یکی از رمز و رازهای بی شماری است که پیرامون مشهورترین و درخشان ترین جاذبه اینسبورک وجود دارد.

اینسبروک؛ بام طلایی اتریش

عمارت بام طلایی یک نماد مرتبط با مرکز قدیمی قاره اروپا بوده و می توان آن را بازتابی از تناقضات و اضداد رخ داده در دوره موسوم به تغییرات بنیادین محسوب کرد. این بنای مجلل و فاخر با 2 هزار و 657 قطعه کاشی تزیین شده با طلا و مس پوشانده شده که امروزه همه کاشی ها سالم و اصل هستند. این کاشی ها در سقف ایوان شاه نشینی استفاده شده اند که امپراطور ماکسیمیلیان یکم (Maximilian I) به مجموعه ساختمانی به نام نیوهوف (Neuhof) در سال 1500 میلادی اضافه نمود.

امروزه شهر قدیمی اینسبورک با سبک معماری گوتیک خود بدون تغییر در برابر این عمارت واقع شده است. در این محل شما می توانید احساس حضور در فضایی متعلق به اواخر قرون وسطی را داشته و افسون زمان های گذشته را در روزگار معاصر تجربه کنید.

تجربه مسافرت در زمان

بازدید از بخش های قدیمی شهر اینسبورک برای شما تداعی نماینده سفر در زمان بوده و پرسه زدن در خیابان های قدیمی این شهر شما را به روزگار امپراطور ماکسیمیلیان یکم باز می گرداند. تزئینات نمای ساختمان های باقی مانده از سال های 1490 تا 1520 میلادی، گذرگاه های طاق دار ساخته شده به سبک اینسبروک - سالزاچ (Innsbruck-Salzach) و تزئینات رنگارنگ به کار رفته در ساختمان ها و پنجره های این محل شما را به ضیافتی فراموش نشدنی تا عمق فرهنگ و تاریخ خواهد برد.

در این میان و در بین بافت تاریخی شهر، عمارت بام طلایی همچون تاجی مرصع درخشیده و از سایر ابنیه متمایز شده است. این عمارت در پایین قله باشکوه رشته کوه نوردکیته (Nordkette)، شاهد گذر ایام در طول تاریخ خود طی چند سده بوده و امپراطور ماکسیمیلیان یکم از بالکن شاه نشین این عمارت شاهد ازدحام رنگارنگ شهر و عبور مردم بوده و حتی پس از سرانجام دوران امپراطور نیز عمارت بام طلایی شاهد خاموش گذر ایام بوده و امروزه گردشگرانی که از این عمارت دیدن می نمایند فرصت تماشای چشم انداز مشابهی را دارند که قرن ها پیش، امپراطور اتریش از آن به اطراف نگاه می کرد.

موزه عمارت بام طلایی

ممکن است تصور شما از شنیدن نام موزه، محیطی خشک؛ کسل نماینده، بی روح و خاک گرفته باشد اما موزه عمارت بام طلایی این گونه نیست! در این موزه اطلاعات بسیار جالب توجه و هیجان انگیزی از ساختمان مجموعه و سازنده آن یعنی امپراطور ماکسیمیلیان یکم به بازدیدنمایندگان ارائه می گردد.

در این موزه همچنین تاریخ شهر و آنچه بر این سرزمین طی چند قرن پیش گذشته است، روایت می گردد. شما در این موزه با داستان شهر در زمان اوج شکوه و ثروت و فزونی آن به نسبت سایر شهرهای آلمانی نشین که در قلب امپراطوری روم قرار داشتند، آشنا شده و مسیری که از قرون وسطی تا امروز پیموده است را خواهید شناخت.

اینجا محلی است که اصناف و طبقات مختلفی حکومت نموده و شاهد حضور طبقات مختلف مردم از اشراف گرفته تا طبقات عادی و فقرا در آن حضور داشتند و جشن های باشکوهی در زیر نور لرزان مشعل ها و شمع ها در آن برگزارشده است. البته این تاریخ پر فراز و نشیب، دارای جنبه های ترسناک و تاریک نیز بوده و این عمارت در اواخر قرون وسطی شاهد جنایات فجیعی چون آتش زدن مردم در برابر عمارت بام طلایی، نبردهای خونین و جنایات متعددی بود.

یک نکته مهم را در بازدید از این عمارت در خاطر داشته باشید: در این عمارت برنامه ای جالب ارائه می گردد که در آن دلقک امپراطور ماکسیمیلیان یعنی کنز فن در روزن (Kunz von der Rosen) بازدیدنمایندگان از گروه های سنی مختلف اعم از پیر و جوان را به سفری جذاب در دنیای شگفت انگیز تاریخ می برد. در این سفر، افراد حاضر در برنامه به وسیله بازی های خلاق و کتاب های هیجان انگیز؛ اوقات خود را پرنموده و درباره گذشته این عمارت می آموزند.

داستان های مرتبط با عمارت بام طلایی

هر بازدیدنماینده ای با حضور در این عمارت و آشنا شدن با تاریخ آن متوجه می گردد که هیجان و جذابیت این عمارت حتی در دوران معاصر نیز افول ننموده است. در سال 2012 میلادی و پس از ناپدید شدن هشت قطعه از کاشی های این عمارت، جنبش عظیمی در شهر به راه افتاد. چند روز بعد این کاشی ها در مناطق مختلف شهر کشف شده و مجدداً به محل اصلی خود بازگردانده شدند.

چند سال پیش تر نیز در سال 2007 میلادی یکی از این کاشی ها با یک کاشی متعلق به انبار یونجه ای از منطقه والس (Vals) واقع در دره ویپ (Wipp) تعویض شد. به این ترتیب یکی از کاشی های ارزشمند و زیبای تاریخی عمارت بام طلایی به ارزش 1500 یورو، زیبنده سقف یک انبار یونجه شد اما مردم به سرعت از این موضوع باخبر شده و کاشی فوق به محل اصلی خود بازگشته و مردم اینسبورک مجدداً از داشتن تمامی کاشی های عمارت، خوشنود شدند.

موضوع دیگری که ضروری است در سفر به این محل در خاطر داشته باشید، برگزاری مسابقات موسوم به رقابت های بین المللی عمارت بام طلایی (International Golden Roof Challenge) در میدان مقابل این عمارت است که از سال 2005 میلادی به بعد برگزارشده و در آن ورزشکاران مختلفی حاضرشده و رقابت هیجان انگیزی در سطح بین المللی برگزار می گردد.

زمان بازدید از بنا:

از ماه های می تا سپتامبر: دوشنبه تا شنبه از ساعت 10 صبح تا 5 عصر - از ماه های اکتبر تا آوریل : سه شنبه تا یکشنبه از ساعت 10 صبح تا 5 عصر

این مجموعه در ماه نوامبر تعطیل است.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1042

به "اینسبروک؛ بام طلایی اتریش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینسبروک؛ بام طلایی اتریش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید