بازگشت رشد به بورس به شرط حمایت بازارگردان ها

به گزارش دکترای اقتصاد، یک کارشناس بازار سرمایه گفت: لازمه بازگشت رشد به معاملات بازار، تغییر در نوع فعالیت بازارگردان ها است؛ بنابراین باید هر چه سریعتر نسبت به تغییر قوانین مربوط به بازارگردان ها اقدام گردد.

بازگشت رشد به بورس به شرط حمایت بازارگردان ها

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، هومن عمیدی امروز (آدینه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به فرایند معاملات بورس در هفته دوم اسفند ماه اشاره نمود و اضافه کرد: در هفته ای که گذشت همچنان شاهد فشار فروش در کلیه نمادهای بازار سهام بودیم؛ بنابراین فضای ترس و بی اعتمادی بین سهامداران به همراه فشار فروش سنتی در ماه اسفند و انتهای سال باعث قرمزپوشی کلیه نمادها در بازار شد.

وی گفت: هنوز به درستی معلوم نیست که چه زمانی قرار است بازارگردان ها اقدام به جمع آوری فشار فروش بازار به شکل منسجم نمایند و فضای ترس و بی اعتمادی را به جو مثبت تغییر جهت دهند.

عمیدی با بیان اینکه از مهمترین تصمیمات سازمان بورس برای بازگرداندن رشد به معاملات بازار سهام، الزام صندوق ها به بالابردن وزن سهام در سبد دارایی های این صندوق ها بود، گفت: این موضوع موجب اعتراض بعضی از مدیران این صندوق ها شد، تصمیم اتخاذ شده در چند روز اخیر نقطه مقابل اقدامات اجرا شده در مرداد ماه بود که کاهش وزن سهام را در آن مقطع زمانی در دستور کار صندوق ها قرار داده بودند.

این کارشناس بازار سرمایه یکی از دلایل افت بازار در مرداد ماه را اتخاذ چنین تصمیمی در آن مقطع زمانی دانست و اضافه کرد: این اقدام باعث افزایش فشار فروش سهام توسط این صندوق ها شد.

وی به دیگر تصمیم سازمان بورس اشاره نمود و گفت: از مهمترین تصمیمات اتخاذ شده توسط اعضای شورای عالی بورس ضمانت کسب بازدهی 25 درصدی برای سهامداران خرد است، طبق آن سهام داران خردی که در تاریخ 12 اسفند ماه ارزش پرتفوی شان کمتر از 10 میلیون تومان است در صورتی که تا اردیبهشت سال آینده یعنی تا حدود دو ماه آینده، هیچ سهمی از پرتفوی خود را نفروشند، در تاریخ مذکور، بازدهی 25 درصدی برای آن ها تضمین شده است، در صورتی که این بازدهی به دست نیاید و بازدهی کسب شده کمتر از 25 درصد باشد مابه التفاوت آن به سهامداران پرداخت خواهد شد.

عمیدی اعلام نمود: به نظر می رسد چنانچه نوع فعالیت بازارگردان ها که بارها مورد هشدار قرار گرفته بود تغییر نکند، تغییری در رویه معاملات بازار سرمایه رخ نمی دهد و بهتر است سازمان بورس هرچه سریعتر نسبت به تغییر قوانین مربوط به بازارگردان ها اقدام کند و باید به دنبال آن، دستورالعمل های مربوطه اصلاح و موارد تصحیح شده به مرحله ابلاغ و اجرا در آید.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: از نکات رایج در بازار سرمایه که در چند وقت اخیر بازار را وارد مدار نزولی کرد، بی توجهی سرمایه گذاران به گزارش های اقتصادی منتشر شده روی کدال و بی توجهی به نرخ های جهانی کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) و نفت بود.

وی درباره پیش ینی فرایند معاملات بورس، گفت: با توجه به اعلام ممنوعیت معاملات رمز ارزها و بستن مجاری خروج ارز برای چنین معاملاتی می توان امیدوار بود که در هفته پیش رو به دلیل وجود مولفه های مثبت در بازار سرمایه به همراه ورود نقدینگی موثر صندوق ها، جهت معاملات بورس تغییر و جریان معاملات به سمت رشد شاخص کل و بازار سوق پیدا کند.

عمیدی اعلام نمود: براساس پیش بینی های انجام شده به نظر می رسد در هفته آینده معاملات گروه فلزی، خودرو و بانکی شرایط بهتری را تجربه نمایند و نقدینگی آزاد شده صندوق ها در سهام این نوع شرکت ها وارد گردد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به افت طولانی مدت بازار در ماه های اخیر در کنار مصوبه های جدید سازمان بورس، حرکت شاخص بورس به سمت فرایند صعودی، دور از ذهن نیست.

به گزارش ایرنا، شاخص بورس در معاملات هفته ای که گذشت 28 هزار واحد کاهش داشت؛ شاخص کل در سرانجام روز چهارشنبه ( 6 اسفند ماه) در حالی با رقم یک میلیون و 205 هزار واحد به معاملات سرانجام داد که این رقم در روز چهارشنبه ( 13 اسفند) به یک میلیون و 177 هزار واحد رسید.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 881

به "بازگشت رشد به بورس به شرط حمایت بازارگردان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت رشد به بورس به شرط حمایت بازارگردان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید