بلاکچین سدی برای سانسور در شبکه های اجتماعی

به گزارش دکترای اقتصاد، این روزها بلاکچین به عنوان بستری محبوب سبب شده است تا شبکه های اجتماعی گوناگون برای جلوگیری از حمله به کاربران شان، مقابله با سانسور و ... سراغ این تکنولوژی بیایند.

بلاکچین سدی برای سانسور در شبکه های اجتماعی

هرچه می گذرد بیش از پیش به تعداد تکنولوژی هایی که در بستر بلاکچین قرار می گیرند، افزوده می شود، شبکه های اجتماعی نیز تا به امروز از این رقابت مستثنی نبوده اند. پس از شبکه های اجتماعی بلو اسکای، هایو، ردیت و ... در روزهای اخیر ویس نیز خودش را به این رقابت رسانده است.

در این میان آن چه سبب اقبال روزافزون بلاکچین می شود، نداشتن مرکزیت است، همان چیزی که پیش از این موجب شکل گیری و محبوبیت بیت کوین شده است. در شبکه ای که در بستر بلاکچین طراحی می شود، یک مرکزیت که نقش مدیر را ایفا کند، معنایی ندارد، داده هایی که در چنین شبکه ای تولید می شوند توسط تمام اعضا (نودها)ی آن شبکه حفظ، نگه داری و منتقل می شوند؛ این همان چیزی است که بند وابستگی شبکه ها را از یک منبع و مرجع همانند دولت رها می کند و سبب محبوبیت آن ها می شود.

علاوه بر این در روزهایی که برخی از شبکه های اجتماعی محبوب دنیا به سانسور محتوای کاربران، انتشار اطلاعات کاربران و ... می پردازند، شبکه های اجتماعی ای بر بستر بلاکچین ایجاد شده اند تا از مسائلی که برخلاف خواسته کاربران است جلوگیری کنند. در چنین شبکه هایی همه محتوای تولیدی در یک دفتر کل (ledger) غیرقابل تغییر توسط کاربران حفظ و به این ترتیب از سانسور پیشگیری می شود.

بنابر اعلام کوین تلگراف، صلاح زالاتیمو، مدیرعامل ویس، پیش تر در اوایل ماه ژوئن گفته بود که می خواهد همزمان با روز استقلال آمریکا، زنگ شروع به کار پلتفرم ویس را به صدا دربیاورد. او همچنین گفته بود که تنها کاربرانی که از پیش ثبت نام کرده اند، می توانند در این شبکه اجتماعی، مطلب منتشر کنند.

اما این شبکه اجتماعی چند روز قبل (سوم ژوئیه) پیش از موعد مقرر در معرض دسترس کاربران قرار گرفت. ویس با اعلام خوش آمدگویی در توضیح این حضور پیش از موعد نوشته بود: ما زودتر شروع به کار کردیم چون دیگر نمی توانستیم صبر کنیم.

این پروژه پیش تر در ژوئن 2019 اعلام کرده بود که قصد دارد با استفاده از فناوری احراز هویت بیومتریک برای اعتبارسنجی تک تک حساب های کاربری، کاربران را از نفوذ هکرها حفظ کند.

ویس اعلام کرده است که هر کاربر تنها می تواند یک حساب کاربری در این پلت فرم داشته باشد؛ اما چرا؟ در بستر بلاکچین هر کاربر یک نود شناخته می شود، هر نود داده را دریافت، حفظ و منتقل می کند و دربرابر این کار پاداشی دریافت می کند و این فرایند برای حفظ شبکه ادامه دارد، اما اگر یک نود برای آسیب زدن به شبکه دیتا را منتقل نکند یا حذف کند، ممکن است اختلال قابل توجهی متوجه شبکه نباشد چون دیگر نودها دیتا را در بلاک خود حفظ خواهند کرد.

حال اگر تعداد چنین نودهای مخربی بیشتر شود دیگر این طور نیست. در دنیای امنیت معمولا از اصطلاحی به عنوان حمله 51درصد یاد می شود که اگر 51 درصد از یک شبکه به دست نودهای مخرب بیفتد، دیگر حفظ شبکه امکان پذیر نیست پس باید از این اتفاق جلوگیری کرد؛ حالا درباره پلت فرم ویس نیز چنین گمان می رود که برای پیشگیری از چنین حملاتی و سانسور به هر کاربر تنها امکان ایجاد یک حساب کاربری را می دهد.

اما از دیگر ویژگی های این پلتفرم این است که در ازای انتشار محتوای با کیفیت با توکن های خودش به کاربران پاداش می دهد. با این وجود اما هنوز محبوب ترین شبکه های اجتماعی در دنیا بر بستر بلاکچین نیستند و شبکه های اجتماعی مبتنی بر این فناوری هنوز نیازمند رفع برخی ضعف ها و معرفی بیشتر به کاربران تا یافتن محبوبیت هستند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 476

به "بلاکچین سدی برای سانسور در شبکه های اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاکچین سدی برای سانسور در شبکه های اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید