راه پاکسازی پوست تان

به گزارش دکترای اقتصاد، پوستت کدر شده؟ برو آرایشگاه پوستت را پاکسازی کن! این، جمله ای است که این روزها از زبان خیلی از خانم ها شنیده می گردد ولی آیا پاکسازی پوست را باید در آرایشگاه انجام داد یا پیش متخصص پوست؟ و این کار چند بار در سال ضروری است؟دکتر محسن غفارپور، متخصص پوست و مو، مدیر گروه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به این سوالات پاسخ می دهند.

راه پاکسازی پوست تان

راه پاکسازی پوست تان

نویسنده:دکتر گلرخ ثریا

برای پاکسازی پوست تان نه دکتر بروید، نه آرایشگاه

دکتر محسن غفارپور متخصص پوست و مو می گوید هر کسی می تواند پاکسازی پوست را خودش در منزل انجام بدهد

پوستت کدر شده؟ برو آرایشگاه پوستت را پاکسازی کن! این، جمله ای است که این روزها از زبان خیلی از خانم ها شنیده می گردد ولی آیا پاکسازی پوست را باید در آرایشگاه انجام داد یا پیش متخصص پوست؟ و این کار چند بار در سال ضروری است؟دکتر محسن غفارپور، متخصص پوست و مو، مدیر گروه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به این سوالات پاسخ می دهند.

آقای دکتر! برای پاک سازی پوست باید حتما رفت دکتر یا می گردد توی آرایشگاه هم این کار را انجام داد؟

برای مراقبت از پوست یا تمیز کردن پوست و پاک سازی آن اصلا نیازی به آرایشگاه و مطب و متخصص نیست. خود فرد می تواند این پاک سازی را در منزل انجام دهد.

واقعا؟ چگونه؟

می توان از کِرِم اسید میوه (بین 5 تا 10 درصد) که خودش یک لایه بردار است و کار تمیز کردن پوست را انجام می دهد، استفاده کرد. متخصص پوست هم می تواند طی یک آموزش یک دقیقه ای به بیمارش روش پاک سازی پوست در منزل را یاد بدهد. بعد از بیرون آمدن از حمام، کافی است پوست رطوبت لازم را پیدا کند تا با یک فشار مختصر در دو طرف جوش های سر سیاه و سرسفید، آنها را تخلیه کرد. نیاز نیست که کس دیگری این کار را برای آدم بکند.

حالا اگر کسی خواست این کار را کس دیگری برایش انجام دهد بهتر است پیش متخصص پوست برود یا آرایشگر؟

خب، طبیعی است که ما توصیه می کنیم به متخصصان پوست مراجعه نمایند تا روش صحیح پاک سازی را از آنها آموزش ببینند. بعلاوه فرد می تواند کِرِم های اسید میوه را که با نام AHA هست، از داروخانه ها تهیه کند و هفته ای 2 یا 3 بار از آن استفاده کند. این کِرِم ها پوست را کاملا تمیز می نمایند و یک پوست مطلوب را به وجود می آورند و دیگر نیاز نیست که کارهای اضافی انجام دهیم. مثلا برخی ها می گویند ما می خواهیم برای پوست مان آب رسانی انجام دهیم که اصلا نیازی به انجام این کارها نیست. اگر پوست شان اشکال دارد؛ مثلا اگر خشک است، باید از یک مرطوب نماینده استفاده نمایند و اگر پوست شان چرب است، دیگر نیازی به آب رسانی ندارد.

برای پاک سازی پوست از چه موادی استفاده می نمایند؟

برای پاک سازی پوست از اسیدسالسیلیک 2 تا 5 درصد استفاده می گردد و همین طور از اسید میوه 10 تا 15 درصد. این مواد را به صورت بیماران می مالند و این باعث می گردد یک لایه از سطح پوست برداشته گردد. خود بیمار می تواند شب ها اسیدهای میوه 10 درصد روی صورت اش بگذارد و صبح ها بشوید. می تواند یک لایه شاخی و بی مصرف روی پوست را به راحتی از بین ببرد. بعد از پاک سازی اگر پوست خشک است، باید حتما از مرطوب نماینده استفاده گردد و اگر پوست چرب است که نیاز به چیز خاصی نیست، بنابراین کار خاصی نیست که شخص لازم باشد انجام دهد. ضمناً این کِرِم های اسید میوه جدا از پاک سازی پوست، روشن نماینده هم هستند، یعنی بعد از یک مدت استفاده از آن سطح پوست شفاف و رنگ پوست روشن می گردد و بعلاوه بافت های میانی پوست را ترمیم و بازسازی می نماید. معمولا پاک سازی پوست را بهتر است از سن 18 سالگی به بعد انجام داد ولی انسان از زمانی که آغاز به راه رفتن می نماید، بهتر است از ضدآفتاب استفاده کند. استفاده از ضدآفتاب مانع از پیری زودرس می گردد.

گروهی از محصولات آرایشی به نام تمیز نماینده معروف اند. این محصولات می توانند پوست را پاک سازی نمایند؟

ببینید؛ دارو ماده ای است برای تسکین دادن بیماری و جلوگیری از برخی عوارض و بیماری ها و با تغییر دادن عملکرد ساختمان و یا عضوی در بدن اما برعکس، مواد آرایشی به محصولاتی گفته می گردد که معمولا روی پوست، مو و یا ناخن استفاده می گردد یا به صورت پودر پاشیده یا اسپری می گردد و مقصود از استفاده از این محصولات آرایشی تمیز کردن پوست، زیبا کردن پوست و ایجاد جذابیت بیشتر در پوست است؛ به گونه ای که در ساختمان و عملکرد پوست، خللی به وجود نیاورد. محصولات آرایشی و بهداشتی را به 3گروه تقسیم می نمایند:تمیزنماینده ها یا شستگرددهنده ها، مرطوب نماینده ها و تونرها یا سفت نماینده های پوستی.

تمیز نماینده ها چه می نمایند؟

تمیزنماینده ها را معمولا به گونه ای طراحی نموده اند که بتوانند چربی هایی که به وسیله غدد چربی ساز پوست ترشح شده اند و شوره هایی که روی پوست هستند (که مرتبا رها می شوند) و یا باکتری هایی که خارج از پوست، مو و ناخن قرار می گیرند را در خودشان حل نموده و از سطح پوست پاک نمایند.

در حالی که تمیزنماینده شستشوی سطح پوست و مو و ناخن را انجام می دهد و باید به گونه ای باشد که چربی های سطح شاخی که آخرین بخش پوست هست را از بین نبرد زیرا چربی هایی که بین سلول های شاخی هستند مانند سدی برای ورود میکروب و سموم عمل می نمایند و مانع خروج آب از پوست می شوند و موجب می شوند که پوست لطافت پیدا کند و دارای نرمی خاصی باشد اما اگر مواد شستگرددهنده چربی های بین سلول های شاخی را از بدن ببرد، دیگر این سلول های شاخی قدرت دفاعی ندارند و بعلاوه سطح پوست، پوسته می گردد و لطافت خود را از دست می دهد.

مرطوب نماینده ها چه طور؟

مرطوب نماینده ها یا نرم نماینده ها باعث می شوند که پوست رطوبت پیدا کند و باعث شادابی پوست می شوند.

و تونرها یا سفت نماینده ها؟

تونرها، موادی هستند که آنها را همواره باید بعد از یک تمیزنماینده که می تواند صابون، شامپو و یا یک شیرپاک کن باشد، استفاده کرد. تونرها حلال مواد به جای مانده از صابون ها و یا شیرپاک کن هستند که روی پوست مانده و باعث می شوند این به جای مانده ها پاک شوند و رطوبت پوست بیشتر گردد.

خیلی از خانم ها از تونر بعد از استفاده از کِرِم پودر استفاده می نمایند. این کار، درست است؟

لوازم آرایشی مثل کِرِم پودرها را همواره باید بعد از تونرها استفاده کرد. به این صورت که اول باید از یک تمیزنماینده و یا شیرپاک کن و سپس از یک تونر استفاده کرد و بعد از اینکه پوست را تمیز کردیم، می توانیم از یک کِرِم پودر و یا پودر روی صورت استفاده کنیم. کِرِم پودرها ترکیب هایی رنگین هستند که برای زیباتر کردن پوست صورت استفاده می شوند و بعلاوه لکه هایی که در سطح پوست هستند را می پوشانند. ممکن است لکه کم رنگ یا پررنگ باشد؛ بنابراین کِرِم پودرها برای پوشاندن اشکالاتی که در سطح پوست هست، استفاده می گردد. این کِرِم پودرها خاصیت ضدآفتاب دارند.

بنابراین ما باید از استفاده از کِرِم پودر دفاع کنیم زیرا وقتی ما از کِرِم پودر استفاده می کنیم، به چهره زیباتری می رسیم. یک سری کِرِم های گریم هم هستند که برای گریم پوست استفاده می شوند و قادرند پوست را بین 8 تا10 برابر در برابر سوختگی و یا تاثیرات مضری که اشعه فرابنفش روی سطح پوست می گذارد، محافظت نمایند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1171

به "راه پاکسازی پوست تان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه پاکسازی پوست تان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید