سندرم اضطراب کرونا چیست؟

به گزارش دکترای اقتصاد، با کمترشدن قرنطینه و محدودیت ها در اقصی نقاط دنیا، بعضی مـردم بازگشت به زندگی عادی را سخت می دانند. بازگشت به بیرون از قرنطینه و مواجهه با دیگران مفهومی است که باعث افزایش ترس و اضطراب بسیاری از افراد می گردد.

سندرم اضطراب کرونا چیست؟

به گزارش روزنامه فرهیختگان، در ابتدا اکثرمان آماده ابتلا بودیم و ترس و نگرانی رویارویی با این ویروس را تجربه کردیم. با این وصف، محققان متوجه شده اند که مجموعه بخصوصی از صفات و خصوصیات در مقیاس بزرگی میان افراد سرایت و شیوع می یابد.

علی رغم توزیع واکسن و کاهش کلی شیوع کووید، بعضی افراد درحال تجربه چیزی هستند که متخصصان آن را سندرم اضطراب کووید (Covid Anxiety Syndrome) یا (CAS) می نامند.

سندرم اضطراب کووید چنین تعریف می گردد:

  • آنالیز غیرطبیعی علائم کووید
  • اجتناب از اماکن عمومی
  • وسواس تمیزکاری
  • سایر رفتار های غیرمعمول

اکنون محققان نگرانی خود را مطرح نموده اند که رفتار های اجتنابی و پریشانی وسواس گونه، مانند مقاومت در برابر استفاده از حمل ونقل عمومی یا ساعت ها وقت صرف کردن برای تمیزکردن و ضدعفونی سازی خانه، حتی با کنترل کووید هم به سرعت فروکش نمی کند.

داده های ژوئن 2020 (از حدود 500 شرکت نماینده) نشان داد که سندرم اضطراب کووید سطح اضطراب رایج و افسردگی عمومی بیش از سایر عوامل - مانند ویژگی های شخصیتی و اضطراب سلامت عمومی - احتمال دارد.

همان محققان داده های اولیه ای را از نظرسنجی های خودسنجی از نزدیک به 300 بزرگسال در بریتانیا جمع آوری نموده اند و اظهار می نمایند که سندرم اضطراب کووید پیش زمینه ساز اصلی اضطراب تعمیم یافته و علائم افسردگی در تمام طول مدت همه گیری بوده است.

علائم این سندرم با سایر بیماری های روانی مانند اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و وسواس فکری-عملی (OCD) مشابهت هایی دارد.

علائم سندرم اضطراب کووید

چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد شما مبتلا به سندرم اضطراب کووید هستید یا خیر، و ممکن است لازم باشد یاری و همراهی بیشتری دریافت کنید:

1. فکر شما درباره هر چیزی جز کرونا دچار مشکل است.

2. اضطراب شما زندگی روزمره شما را مختل ساخته است مثلا رفتن به محل کار یا خرید موادغذایی برای شما مشکل است، حتی با ریسک کم.

3. در مواقعی که لازم نیست، خود را از دیگران جدا و قرنطینه می کنید.

4. نسبت به همه گیری کووید، احساس ناامیدی یا حزن دارید.

5. برای خوابیدن دچار مشکلید.

6. علائم جسمی غیرمعمولی همانند سردرد های مکرر، تپش قلب یا معده درد را تجربه می کنید.

شایان ذکر است در افراد مبتلا، این سندرم اضطراب، مواردی مانند استرس پس از سانحه، استرس عمومی، اضطراب، اضطراب سلامت و در بعضی موارد، افکار خودکشی را افزایش می دهد.

چه موقع احساسات اضطرابی به حالت عادی گذشته برمی گردند؟

اگر نگران هستید که ممکن است با سندرم اضطراب کووید یا یک اختلال اضطرابی دیگر دست وپنجه نرم کنید، سوالات زیر را از خود بپرسید:

1. آیا واکنش های من با خطر یا تهدید های احتمالی متناسب است؟

2. آیا عزیزانم به مقدار نگرانی، ترس و اجتناب من، ابراز نگرانی می نمایند؟

3. آیا از دستورالعمل های محلی (پروتکل ها) برای اجتناب از قرارگرفتن در معرض ویروس کرونا، مانند رعایت فاصله اجتماعی، گذاشتن ماسک و شستن دست ها، تبعیت می کنم؟ یا آیا برای اجتناب از برخورد با افراد و موقعیت هایی که احتیاجی به رعایت آن ها نیست، از جهت خود خارج می شوم؟

اگر متوجه شدید که سطح اضطراب شما با هیچ یک از تهدید های احتمالی متناسب نیست، زمان آن فرا رسیده که از یک متخصص یاری بگیرید.

علل سندرم اضطراب کووید

محققان اظهار می نمایند که برای بعضی، قرنطینه، ترس از ابتلا به کووید-19 و عدم اطمینان از بیمار بودن یا نبودن و بلاتکلیفی در تمام طول همه گیری، ممکن است به گروهی از علائم اشاره داشته باشد که سندرم اضطراب کووید را تشکیل می دهند.

با توجه به پنج عامل بزرگ شخصیت می توان طبق تحقیقات گفت افرادی که دارای سطح بالایی از روان رنجوری هستند ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به سندرم اضطراب کووید داشته باشند. در مقابل، کسانی را که بسیار برون گرا، سازگار و روراست هستند ممکن است خطر کمتری تهدید کند.

علاوه بر این، افراد مبتلا به وسواس نیز ممکن است بیشتر درمعرض خطر باشند، زیرا نگرانی های ناشی از کووید-19 ممکن است این بیماری را تقویت کند.

محققان می پندارند که گروهی از افراد (واکسینه شده یا واکسینه نشده) دائما نگران کووید بوده و از هرچیزی که ممکن است خطر ابتلای آن ها را افزایش دهد، اجتناب می نمایند. بااین حال، تحقیقات فقط در مراحل اولیه است و عوامل پیچیده مختلفی باید درنظر گرفته گردد.

سایر عوامل موثر

ذیلا عوامل دیگری که ممکن است در ایجاد سندرم اضطراب کووید نقش داشته باشند، مذکور آمده است:

1. پایین بودن آستانه تحمل بلاتکلیفی: تحمل فرد درمورد عدم قطعیت و بلاتکلیفی، آسیب پذیری در برابر کووید-19 و تمایل به نگرانی بیش از مقدار می تواند در این پدیده منحصربه فرد موثر واقع گردد.

2. پوشش رسانه ای: کووید-19 پوشش رسانه ای گسترده ای - از رسانه های اجتماعی و رسانه های خبری - به دست آورده است. با این حال، حقایق و اطلاعات در خصوص تغییرات مداوم ویروس می تواند درنهایت منجر به بدگمانی و نگرانی بین مردم گردد.

3. استفاده از ترس برای افزایش انطباق: محققان بعلاوه توصیه می نمایند که استفاده غیرعمد از ترس برای تضمین رعایت نکات ایمنی ممکن است باعث اضطراب و نگرانی بیش از حد در افراد گردد.

چگونه مقابله کنیم؟

چند راه برای مقابله و مدیریت علائم سندرم اضطراب کووید وجود دارد:

1. در پی پیغام های مثبت درمورد اندازه پیشرفت مان درمورد همه گیری - مانند رشد و توسعه واکسن، کاهش خطر و گزینه های درمانی تازه - باشید.

2. با وجود فشار ها و انتظار برای بازگشت هرچه سریع تر به حالت عادی گذشته، کارهایتان را به کندی انجام دهید و عجله نداشته باشید. درحالی که به تدابیر ایمنی خود ادامه می دهید، با سرعتی آهسته و تدریجی از محیط امن خود خارج شوید.

3. از ضدعفونی نماینده دست و استفاده از ماسک و دستکش یک بارمصرف برای کاهش اضطراب بهره ببرید.

4. احساسات اضطرابی خود را با یک فرد مورد اعتماد برای تقویت درک متقابل در میان بگذارید. این باعث افزایش اعتمادبه نفس شما نیز می گردد و دیگران را قادر می سازد پشتیبانی مورد احتیاج را داشته باشند.

5. مراقب رسانه های اجتماعی و مطالب خبری باشید که هم می توانند اضطراب شما را برانگیزند و هم توجه شما را به سمت منابع مثبت و معتبر اطلاعات معطوف نمایند. خودتان را محدود کنید به اینکه روزی یک یا دوبار درمعرض رسانه ها قرار بگیرید و نه بیشتر.

6. وقت بیشتری را صرف انجام تمرین خودمراقبتی کنید. اغلب استراحت کنید، ورزش کنید و کار هایی را انجام دهید که از آن ها لذت می برید تا استرس را نیز از بین ببرید.

درمان سندرم اضطراب کووید

کارشناسان می گویند شناسایی این سندرم و یافتن راه های درمان و پیشگیری از آن لازم است و در غیر این صورت، می تواند منجر به یک مساله بزرگ تر و مهم تر گردد. اگر احساس می کنید علائم سندرم اضطراب کووید بیش از دو هفته طول می کشد یا در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد نموده است، با یک درمانگر یا دفتر یک مشاور به نحو حضوری یا آنلاین ارتباط بگیرید. درمان رفتاری و دارویی که در درمان اضطراب یا افسردگی به کار برده می گردد، می تواند به کسانی که با این بیماری روانی منحصربه فرد و درحال رشد مسائل جدی دارند، یاری کند.

منابع:

1. Article: The COVID-19 anxiety syndrome scale: Development and psychometric properties.

2. Article: The impact of believing you have had COVID-19 on self-reported behaviour: Cross-sectional survey.

3.https://www.verywellmind.com/what-is-covid-anxiety-syndrome-5187154#citation-2

منبع: فرارو
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1225

به "سندرم اضطراب کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندرم اضطراب کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید