شایع ترین اختلالات یادگیری در بچه ها

به گزارش دکترای اقتصاد، یک روانشناس کودک و نوجوان گفت: اختلال یادگیری به طور مستقیم، بعضی از مهارت های یادگیری را تحت تاثیر قرار می دهد.

شایع ترین اختلالات یادگیری در بچه ها

به گزارش خبرنگاران، مهشید فکری، روانشناس کودک و نوجوان در مصاحبه با خبرنگاران در مورد اختلال یادگیری در بچه ها اظهار کرد: اختلال یادگیری به طور مستقیم بعضی از مهارت های یادگیری مانند خواندن، نوشتن و محاسبه را تحت تاثیر قرار می دهد.

او گفت: با توجه به مطالعات اجرا شده در حوزه اختلال یادگیری،3 درصد از کل بچه های که در سنین رفتن به مدرسه قرار دارند به نحوی دچار این اختلال هستند؛ هرچند این اختلال از رده سنی 8 سال شروع می گردد، اما در بعضی موارد رده های سنی 12 تا 16 سال نیز با این اختلال روبرو هستند.

این روانشناس کودک و نوجوان ادامه داد: میزان بروز اختلال یادگیری در بچه ها پسر با دختر کاملا متفاوت است؛ طبق تحقیقات پسران 80 درصد و دختران 20 درصد ابتلا به این اختلال را به خود اختصاص داده اند.

او در مورد عوامل موثر در بروز این اختلال در بچه ها گفت: یکی از مهم ترین عواملی که می تواند منجر به بروز اختلال یادگیری در بچه ها گردد، مسئله وراثت است. خانواده هایی که کودکشان دچار اختلال یادگیری است معمولا یکی از اعضای خانواده در گذشته با این اختلال روبرو بوده است.

فکری بیان نمود: در بعضی موارد ممکن است کودک قبل از تولد در معرض ابتلا به این اختلال قرار گیرد. مصرف بعضی از داروها، مواد مخدر و الکل توسط مادر به هنگام بارداری می تواند از جمله عوامل موثر در ایجاد اختلال و ناتوانی های یادگیری کودک باشد. علاوه بر مسائل و آسیب های که گاهی در زمان بارداری برای جنین رخ می دهد ممکن است در زمان تولد براثر نرسیدن اکسیژن کافی و یا ضربه به سرنوزاد، کودک در سنین بالاتر دچار اختلال یادگیری گردد.

او گفت: از دیگر عواملی که برای بروز این اختلال می توان به آن ها اشاره نمود مسمومیت های شیمیایی، تصادفات، اختلالات رشدی، حساسیت های غذایی و یا حتی مسائل بیولوژیکی مانند پایین بودن قند خون است. صرفا مسائل و مسائل داخلی و مادرزادی نمی تواند بروز این اختلال را به دنبال داشته باشد بلکه عوامل آموزشی مانند ضعف در شیوه های آموزش، محدودیت های محیطی و یا تعاملات نامطلوب اجتماعی می تواند به ایجاد این اختلال در کودک منجر گردد.

فکری در مورد ویژگی بچه های که نشانه های از اختلال یادگیری دارند، توضیح داد: این دسته از بچه ها از ضعف تمرکز رنج می برند و نمی توانند توجه شان را به مطالبی که به آن ها آموزش داده می گردد معطوف نمایند. زمانی که از آن ها سوالات درسی پرسیده می گردد معمولا شتاب زده و بدون فکر پاسخ می دهند؛ نداشتن تمرکز کافی این بچه ها سبب خواهد شد تا نتوانند به خوبی مطالب را حفظ نمایند.

این روانشناس کودک توضیح داد:بچه های که اختلال یادگیری دارند از لحاظ رفتار اجتماعی و تحصیلی نسبت به همسالان خود با شکست روبرو می شوند و در نتیجه از عزت نفس پایین تری برخوردار هستند؛ این امر می تواند منجر به بروز احساس شکست، حقارت و ناکامی در این بچه ها گردد. این بچه ها در برابر شکست های تحصیلی که به طور معول برای شان رخ می دهد بسیار کم طاقت هستند و سریع دچار آشفتگی شده و از نظر روحی بهم می ریزند.

بچه ها دچار اختلالات یادگیری، کم هوش نیستند

او ادامه داد: نکته حائز اهمیت این است بچه های که دچار اختلالات یادگیری هستند کم هوش نبوده بلکه از نظر هوشی در سطح متوسط و حتی بالاتر از متوسط قرار می گیرند. درواقع این بچه ها در حافظه بلندمدت مسئله ای ندارند بلکه از ضعف در حافظه کوتاه مدت رنج می برند. کودک ناتوان در یادگیری و بخش حافظه دچار مشکل است، به همین دلیل نمی توانند به خوبی مطالب را به خاطر بسپارد و یادگیرنده منفعلی است.

فکری اضافه کرد: این بچه ها در به خاطر سپردن اطلاعات دیداری، شنیداری، هماهنگی های بصری، بازخوانی و طبقه بندی موضوعات و رفتار های حسی-حرکتی و حتی در زبان نوشتاری هم مانند فاصله گذاری بین حروف و نقطه گذاری، درک محاسبات عددی و جهت شناسی و مشکل در خوانش و روخوانی جملات با مشکل روبرو هستند.

این روانشناس کودک گفت: قراردادن این بچه ها در یک محیط و فضای آموزشی از اهمیت بسیار بالای برخوردار است. در واقع بچه های که با اختلال یادگیری روبرو هستند باید با آرامش، آزادی و استقلال شخصی و بیشتری به انجام فعالیت و تکالیفشان بپردازند به همین خاطر ضروری است والدین تا حد امکان به فراهم کردن یک محیط آموزشی برای فرزندانشان در منزل بپردازند. همچنین والدین می توانند برای آموزش و یادگیری بهتر فرزندشان از ابزار های یاری آموزشی استفاده نمایند.

او تاکید نمود: بهترین روش آموزشی، بکار دریافت روش حل مسئله است. این روش از جمله روش های آموزشی است که برای هر دانش آموزی با شرایط و ویژگی های مختلف پاسخ می دهد، زیرا در این روش با در نظر دریافت توانمندی های کودک به او آموزش داده می گردد.

فکری در سرانجام گفت: اختلال یادگیری، پیامد های منفی زیادی از قبیل عدم اعتماد به نفس، احساس سرخوردگی و شکست را برای کودک در آینده به همراه دارد؛ به همین دلیل ضروری است تا والدین در چنین شرایطی که فرزندانشان در منزل هستند در کنار آموزش های آنلاین، وقت بیشتری را برای انجام تکالیف و یادگیری فرزندشان بگذارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 669

به "شایع ترین اختلالات یادگیری در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین اختلالات یادگیری در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید