صرفه جویی در مصرف آب بدون آسیب به عایدی مردم امکان پذیر است

به گزارش دکترای اقتصاد، خبرنگاران/گلستان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: درحالی که جمعیت استان در حال رشد است و در پی آن احتیاج آبی افزایش می یابد، مقدار آب در دسترس ما تغییری نمی کند و این مسئله اهمیت توجه به صرفه جویی در مصرف آب را نشان می دهد.

صرفه جویی در مصرف آب بدون آسیب به عایدی مردم امکان پذیر است

سید محسن حسینی اظهار کرد: می توان با مدیریت صحیح در مصرف آب علاوه بر حفظ معیشت، بدون آسیب زدن به درآمدهای مردم و با شناسایی و اجرای طرح ها و راهکارهای مناسب، در مصرف این ماده حیاتی صرفه جویی کرد.

وی اضافه کرد: در سال آبی گذشته 29 درصد کاهش بارش باران و نزدیک به 2 درجه افزایش دما در سطح استان داشتیم این امر باعث شد رودخانه استان حدود 40 تا 80 درصد کمبود آب و در بخش آب های زیرزمینی 20 درصد کاهش پیدا نموده است.

حسینی اعلام کرد: در استان گلستان 86 درصد منابع آب های زیرزمینی در بخش کشاورزی، 2 درصد در حوزه صنعت و 12 درصد آن نیز به مصارف شرب و بهداشت می رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان در مورد تدابیر این شرکت در صرفه جویی بخش کشاورزی، گفت: ما در این راه در اولین گام در پی ترویج و آموزش عمومی، بعد در پی استفاده از روش های نوین آبیاری و دیگری اصلاح الگوی کشت و روی آوردن به کشت گیاهان کم آب طلب هستیم.

وی گفت: میزان آب تجدید پذیر در استان 2.5 میلیارد مترمکعب است که از این میزان، 1.7 میلیارد مترمکعب قابل برنامه ریزی است. البته در بعضی سال ها با توجه به شرایط خشکسالی، آب در دسترس کمتر از این میزان است.

حسینی گفت: برنامه های پیش بینی شده از سوی متولیان تهیه و توزیع آب زمانی اثربخش است که مردم نیز با رعایت الگوی صحیح مصرف آب، از اسراف پرهیز و با صرفه جویی در مصرف این ماده حیات بخش، فرصت استفاده از آب را برای نسل های آینده نیز فراهم نمایند.

وی اضافه کرد: در استان گلستان با حدود 2 میلیون جمعیت، در طول سال برای هر فرد 1250 مترمکعب آب برای مصارف مختلف وجود دارد که این میزان از میانگین کشوری پایین تر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان اعلام کرد: یکی از فعالیت های عمده که همواره مورد تأکید شرکت های آب و فاضلاب نیز قرار گرفته، مدیریت مصرف با هدف کنترل و کاهش مصارف غیرضروری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آذر 1400 بروزرسانی: 13 آذر 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1248

به "صرفه جویی در مصرف آب بدون آسیب به عایدی مردم امکان پذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صرفه جویی در مصرف آب بدون آسیب به عایدی مردم امکان پذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید