صعود نیم ساعته شاخص بورس تهران

به گزارش دکترای اقتصاد، خبرنگاران: امروز 9 خرداد 1400 فرایند صعودی شاخص کل بورس برای چهارمین روز ادامه یافت اما شاخص هم وزن اندکی نزول کرد.

صعود نیم ساعته شاخص بورس تهران

به گزارش خبرنگاران ، در معاملات روز یکشنبه شاخص کل بورس 17 هزار و 377 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 156 هزار واحد رسید.

افت شاخص هم وزن

امروز از ابتدای معاملات فرایند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی 24 هزار واحد رشد کرد. اما پس از آن فرایندی نزولی پیدا کرد و در سرانجام معاملات شاخص کل نسبت به روز شنبه 17 هزار و 377 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 156 هزار و 913 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در سرانجام معاملات 93 واحد نسبت به روز شنبه پائین آمد و در رقم 385 هزار و 536 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 109 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 841 واحد رسید.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در سرانجام معاملات روز یکشنبه، 166 نماد رشد قیمت داشتند که 131 نماد بورسی و 35 نماد فرابورسی بودند. همچنین 283 نماد کاهش قیمت داشتند که 177 نماد بورسی و 96 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 34 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 59 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی

در حالی که روز شنبه پس از 10 روز شاهد ورود پول حقیقی به بورس بودیم، امروز بار دیگر ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و به 206 میلیارد تومان رسید.

در معاملات امروز بیش ترین خروج پول حقیقی به سهام وپاسار (بانک پاسارگاد) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 32 میلیارد تومان بود. پس از وپاسار، سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و تنوین (تامین سرمایه نوین) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

همچنین نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) نیز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز فولاد، فملی و شستا نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. کگل، فارس و تاپیکو نیز در رتبه های بعدی قرار داشتند.

در جدول پرتراکنش ترین نمادهای بورس غزر صدرنشین است و خودرو و فملی در رتبه های بعدی هستند. در فرابورس نیز فگستر، چخزر و فتوسا پرتراکنش ترین نمادها هستند.

همچنین اغلب نمادهای پالایشی گروه فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با رشد قیمت روبرو بودند.

کاهش ارزش صف های خرید

در سرانجام معاملات امروز ارزش صف های خرید نسبت به سرانجام روز شنبه 57 درصد کاهش یافت و در رقم 408 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف های فروش نیز 1.3 درصد کاهش یافت و 3 هزار و 66 میلیارد تومان شد.

شرکت صنایع غذایی کورش (با نماد معاملاتی غکورش) با صف خرید 261 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

پس از غکورش، فتوسا (شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین صف فروش نیز به بنو (بیمه تجارت نو) تعلق داشت که در سرانجام معاملات صف فروش 148 میلیارد تومانی داشت. پس از بنو، سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و غصینو (صنعتی مینو) و بیشترین صف فروش را داشتند.

رشد ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 8 هزار و 747 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز شنبه 24 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد 33 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 234 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در 45 روز کاری گذشته در سال 1400 از 7 فروردین به این سو است.

شپنا و خودرو صدرنشینان بورس امروز

در معاملات امروز شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 342 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن برکت و شتران در رتبه های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز ایران خودرو با تعداد 621 میلیون و 306 هزار و 60 سهم در صدر قرار گرفته است. کرمان در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. خگستر و شپنا نیز در رتبه های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1028

به "صعود نیم ساعته شاخص بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود نیم ساعته شاخص بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید