علائمی که نشان می دهند دچار فقر آهن هستید

به گزارش دکترای اقتصاد، اگر یکی از علائم زیر را دارید، حتماً به پزشک مراجعه کرده و آزمایش خون انجام بدهید؛ زیرا ممکن است دچار فقر آهن باشید.

علائمی که نشان می دهند دچار فقر آهن هستید

سریع خسته می شوید

بدن از آهن برای ساخت هموگلوبین استفاده می کند. هموگلوبین ماده ای است که در سلول های قرمز خون وجود دارد و اکسیژن رسانی می کند. زمانی که اندازه کافی از سلول های خونی نداشته باشید، احساس خستگی می کنید.

تمرکز بر روی کارها سخت می شود

ترکیب مواد پیام رسان عصبی ممکن است در افرادی که دچار فقر آهن هستند، متفاوت باشد. این امر منجر به عملکردی در حد زیر میانه می شود.

بی علاقه هستید

یکی دیگر از عوارض ترکیب متفاوت پیام رسان های عصبی، عدم وجود احساس نسبت به تمام افراد و تمام چیزها است.

تنگی نفس می گیرید

این اتفاق ممکن است به هنگام ورزش در باشگاه یا به هنگام رانندگی برایتان پیش آید. فکر می کنید دلیل چیست؟ زمانی که آهن خون کم باشد، بدن تشنه اکسیژن می شود.

دارای پوست رنگ پریده هستید

آیا اخیراً رنگ پریده به نظر می رسید؟ این نشانه خوبی نیست. این رنگ پریدگی ممکن است به دلیل کاهش جریان خون یا کاهش تعداد سلول های خونی قرمز اتفاق بیفتد.

در انجام تمرینات ورزشی روزانه، دچار مشکل می شوید

سعی می کنید تمرینات روزانه را همانند هفته گذشته انجام دهید؛ اما نمی توانید. اندازه پایین آهن باعث می شود که قدرت تحمل شما کم شود.

ماهیچه های بدنتان سفت می شود

اگر در تمرینات باشگاه عضلات خود را می کشید و سوزش عضلات بیشتر طول می کشد، یعنی دچار فقر آهن هستید. بدن به اندازه کافی آهن ندارد که به ماهیچه ها برساند تا آن ها سریعاً به حالت عادی بازگردند.

ناخن هایتان شکننده شده است

شما نمی توانید ناخن های نازک خود را با مانیکور و پدیکور مخفی کنید. این مشکل ممکن است در اثر کمبود آهن به وجود آمده باشد. فقر آهن می تواند شکل ناخن ها را مقعر کند یا حفره هایی به شکل قاشق روی آن ها ایجاد نماید.

همیشه دچار عفونت می شوید

اگر زودبه زود بیمار می شوید؛ به ویژه اگر همیشه از بیماری های تنفسی رنج می برید، احتمالاً دچار فقر آهن هستید.

ادرارتان به رنگ صورتی یا قرمز است

عجیب ترین نشانه فقر آهن را برای آخر نگه داشتیم. زمانی که چغندر بخورید، ادرار شما به رنگ قرمز در می آید. این حالت در 10 الی 14 درصد افراد عادی پیش می آید. با این حال، افرادی که دچار کمبود آهن هستند، این حالت را شدیدتر تجربه می کنند؛ زیرا جذب روده ای برخی از رنگ دانه های خاص افزایش می یابد.

منبع: فوت و فن
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1482

به "علائمی که نشان می دهند دچار فقر آهن هستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائمی که نشان می دهند دچار فقر آهن هستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید