یک اقدام تازه برای بورسی شدن سایپا

به گزارش دکترای اقتصاد، رئیس سازمان خصوصی سازی از نامه سایپا برای تغییر وثایق در راستای عرضه سهام این شرکت در بازار سرمایه اطلاع داد و گفت: این یعنی عملا وزارت صمت در راستای دستور رئیس جمهور برای جا به جایی وثایق اقدام نموده تا امکان واگذاری این شرکت ها فراهم گردد.

یک اقدام تازه برای بورسی شدن سایپا

حسین قربانزاده، با بیان اینکه واگذاری سهام سایپا و ایران خودرو درحال پیگیری است، اظهار کرد: وزارت صمت شدیدا پیگیر است که سهام درونی خودروسازها (تودلی) سایپا و ایران خودرو را ادغام نموده و به فروش برساند. از طرف دیگر سازمان خصوصی سازی اصرار دارد که این فرایند باید در یک منظومه ای رخ دهد تا سهم دولت و سهام نهادهای غیردولتی در قالب بلوکی ارزنده باشد تا خریدار انگیزه داشته باشد در این مزایده شرکت کند.

وی ادامه داد: احتمالا در هفته های آینده تفاهمی بین وزارت صمت و وزارت اقتصاد و... رخ دهد و در آن اندازه سهام تودلی دولت و اصل سهام دولت در خودروسازها تعیین گردد. البته چند روز قبل نامه تغییر وثیقه شرکت سایپا زده شده است. یعنی عملا وزارت صمت در راستای دستور رئیس جمهور برای جا به جایی وثایق اقدام نموده تا امکان واگذاری این شرکت ها فراهم گردد. اگر این اتفاق بیوفتد، 17 درصد سهام سایپا و حدود 5 درصد سهام ایران خودرو واگذار می گردد که درواقع سهم دولت است اما به طور کلی سهام تودلی سایپا بیشتر است.

بر اساس این گزارش حدود یک ماه قبل موضوع واگذاری سهام شرکت های سایپا و ایران خودرو از سوی وزیر صمت مطرح شد و اندکی پس از آن رئیس سازمان خصوصی سازی سه شرط را برای تحقق این موضوع ضروری دانست. این سازمان آزادسازی سهام دولتی در وثیقه بانکها، اختصاص سهام درونی خودروسازها به بازپرداخت تسهیلات، اصلاحات و شفافیت اقتصادی این شرکت ها و تجمیع سهام صندوق بازنشستگی کشوری، سهام درونی خودروسازها و سهام دولتی ایران خودرو و سایپا برای عرضه را، سه شرط واگذاری خودروسازان خاطرنشان کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1451

به "یک اقدام تازه برای بورسی شدن سایپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک اقدام تازه برای بورسی شدن سایپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید