آیا جهش های ویروسی، کنترل کرونا را مشکل می نماید؟

به گزارش دکترای اقتصاد، برآورد ها در خصوص واکسن های کووید-19 و آینده آن، همراه با مقایسه هایی که لاجرم میان آن ها صورت می گیرد و شیوع ویروس آفریقای جنوبی، همه موید آن است که احتمالا هرگز مصونیت جمعی در مقابل کووید-19 به وجود نخواهد آمد.

آیا جهش های ویروسی، کنترل کرونا را مشکل می نماید؟

افزایش خطرات و نگرانی های ناشی از نوع جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی عجیب نیست و دانشمندان همیشه به این نکته مطلع بودند که ویروس ها برای خنثی کردن کوشش هایی که در جهت محدود کردن شیوع آن ها و ایجاد عفونت صورت می گیرد، جهش می نمایند.

متخصصان می گویند این واقعیتی است که اکنون با آن روبه رو شده ایم، اما این هنوز یک فاجعه محسوب نمی گردد.

هنوز جزئیات و نکات بسیاری هستند که دانشمندان در خصوص نوع جدید جهش یافته ویروس که در اصطلاح علمی به بی 1351 موسوم است، نمی دانند، اما آخرین پژوهش ها پیرامون این که این ویروس می تواند میزان مصونیت واکسن آکسفورد را کاهش دهد، موجب نگرانی است.

تحقیقاتی که در آفریقای جنوبی صورت گرفته نشان می دهد که قابلیت واکسن آکسفورد در مقابل عوارض ملایم تا متوسط این ویروس محدود و تنها 10 درصد است. به عبارت دیگر، افراد واکسینه شده (با واکسن آکسفورد) در صورت آلوده شدن به ویروس همچنان می توانند دچار عوارضی از جمله تب، سرفه و خستگی مفرط شوند و درنتیجه بیماری را به دیگران سرایت دهند.

اما با توجه به این که این مطالعه تنها روی دو هزار فرد سالم با میانگین سنی 31 سال صورت گرفته است، تعیین نیست که آیا واکسن آکسفورد در مقابله با عوارض شدید بیماری یا بستری در بیمارستان موثر است یا نه. برای نتیجه گیری قاطع در این زمینه به تحقیقات بیشتری احتیاج است که احتمالا در هفته های آینده انجام خواهد شد.

اما پرفسور شَبیر مدحی که رئیس این پروژه تحقیقاتی در آفریقای جنوبی است، می گوید شباهت های این واکسن به واکسن های تولیدی موسسه جانسون اند جانسون که شدت عوارض بیماری را تا 89 درصد کاهش داده است، حاکی از آن است که واکسن آکسفورد همچنان قابلیت جلوگیری از بیماری شدید یا مرگ را دارد.

او گفت: هنوز این امیدواری وجود دارد که واکسن آسترازنکا در گروه های سنی که در معرض عوارض شدیدتر بیماری هستند، به خوبی واکسن های جانسون اند جانسون عمل کند.

پرفسور سارا گیلبرت، طراح واکسن آکسفورد اذعان داشت که این واکسن احتمالا قابلیت کاهش موارد ابتلا را ندارد، اما هفته گذشته اظهار اطمینان کرد که همچنان به دلیل مصونیت ناشی از این واکسن، ما شاهد مرگ و میر و بستری شدن بیماران با عوارض شدید در بیمارستان نخواهیم بود.

تحقیقات دیگر نیز نشان داد که واکسن های تولیدی فایزر، مدرنا و نواوکس (با 60 درصد مصونیت) نیز در مقابل جهش نوع آفریقای جنوبی ویروس کرونا مصونیت می دهند، اما در مقابل نوع اولیه و اصلی ویروس کرونا چندان موثر نیستند.

در این میان، جانسون اند جانسون و نواکس گزارش داده اند که هیچ یک از بیماران آلوده به ویروس آفریقای جنوبی که تحت آزمایش آن ها بوده اند، فوت نکرده اند که به رغم پیچیدگی های بی 1351 در مبارزه بشریت علیه ویروس کرونا به منزله یک پیروزی است.

مقامات مسؤول در آفریقای جنوبی که مرکز حدود 90 درصد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس در سطح کشور است، تصمیم گرفته اند برنامه تزریق واکسن های آکسفورد را متوقف نمایند. این برای آفریقای جنوبی که تنها هفته گذشته یک میلیون دوز این واکسن را پیشاپیش برنامه واکسیناسیون کادر درمانش دریافت کرد، یک ضربه است.

مقامات پزشکی آفریقای جنوبی گفته اند که اگر پژوهش های گسترده تر، موثر بودن واکسن در جلوگیری از عوارض شدید را تایید کند، از سرگیری استفاده از واکسن آکسفورد را مد نظر قرار خواهند داد، اما این واقعه دنیا را سخت تکان داده است، زیرا موید آن است که چگونه جهش های جدید ویروس کرونا می تواند بشریت را در مقابله با کووید-19 به عقب براند.

در انگلیس احتیاجی به اعمال چنین اقدامی نیست، زیرا هم واکسن آکسفورد و هم فایزر نشان داده اند در مقابله با نوع کِنت ویروس که اکنون در میان مردم این کشور شیوع یافته، موثرند. این نمایانگر آن است که انگلیس می تواند برنامه چشمگیر واکسیناسیون خود را به منظور سبک کردن بار نظام درمان عمومی ادامه دهد.

با وجود این جای اهمال نیست. تا به امروز تنها 147 مورد ابتلا به ویروس نوع آفریقای جنوبی در بریتانیا مشاهده شده است، اما از آن جایی که دانشمندان تنها پیروز به تجزیه ژنتیکی ده درصد از عفونت های کووید-19 شده اند، احتمال بسیاری می رود که عفونت های ناشی از بی 1351 دور از چشم محققان در نقاط مختلف کشور شیوع یافته باشد.

پرفسور مایک تیلدِسلی، یکی از مشاوران دولت در گروه موسوم به الگوی گروه علمی همه گیری آنفلوآنزا (اس پی آی-ام) می گوید: بسیار احتمال دارد که هم اکنون نوع بی 1351 ویروس کرونا در سراسر انگلیس شیوع یافته باشد.

مقررات جاری قرنطینه - آن چنان که درمورد نوع ویروس انگلیسی در طول تعطیلات عید کریسمس دیده شد - از شیوع سریع و گسترده بی 1351 جلوگیری خواهد نمود، اما حضور آن در میان مردم موجب نگرانی دولت در خصوص لغو مجدد مقررات قرنطینه است.

گروه هایی از مردم که پیش تر مبتلا نشده یا واکسینه نشده اند، همچنان در مقابل این ویروس آسیب پذیر باقی خواهند ماند و به ادامه شیوع آن یاری خواهند کرد.

پرفسور تیلدسلی، کارشناس بیماری های عفونی در دانشگاه واریک می گوید: نتیجه گیری های اخیر در خصوص واکسن آکسفورد می تواند پیامد قابل ملاحظه ای به دنبال لغو مقررات قرنطینه در انگلیس داشته باشد.

او روز دوشنبه گفت: این بدان معنی است که حتی با وجود واکسیناسیون گسترده مردم، بسیاری از آن ها مبتلا می شوند و عفونت را بالقوه سرایت می دهند که به معنای آن است که اگر نتوانیم اوضاع را کنترل کنیم، این محدودیت ها باید به مدت بیشتری ادامه پیدا کند.

با وجود این، پرفسور جاناتان ون تَم، معاون بالاترین مقام پزشکی انگلیس می گوید احتمال آن که ویروس بی 1351 جایگزین نوع جهش یافته کِنت شده باشد و در مقام ویروس غالب در کشور قرار گیرد، اندک است.

او گفت: الگو های اولیه این داده ها و نظر شخصی من حاکی از آن است که قابلیت سرایت این ویروس بیشتر نیست؛ بنابراین و در این صورت، دست کم ظرف چند ماه آینده از ویروس کنونی بی 117 پیشی نخواهد گرفت و احتمالا هرگز هم چنین پدیده ای رخ نخواهد داد.

به رغم این، تحقیقات روی ترمیم بسیاری از واکسن های موجود در جریان است که بتواند فرار جهش هایی را شبیه به بی 1351 که تصور می گردد از تله پادتن های بدن می گریزد ردیابی کند. تولیدنمایندگان واکسن آکسفورد می گویند می توانند واکسن های جدید را تا پاییز آماده توزیع نمایند. در این میان پرفسور ون تم گفت که در آینده تزریق واکسن های سالیانه یا هر دوسال یک بار برای افراد آسیب پذیر معمول خواهد شد.

اما حدس ها در خصوص واکسن های کووید-19 و آینده آن، همراه با مقایسه هایی که لاجرم میان آن ها صورت می گیرد و شیوع ویروس آفریقای جنوبی، همه موید آن است که احتمالا هرگز مصونیت جمعی در مقابل کووید-19 به وجود نخواهد آمد.

به گفته پرفسور مدحی، زمان آن فرا رسیده است که نحوه تفکرمان را در خصوص برخورد به همه گیری ویروسی تصحیح کنیم.

این فرض که می توانیم جمعیت را به تعداد کافی واکسینه و ویروس را منقرض کنیم، اشتباه است. این پاتوژن هم اکنون نشان داده که می تواند در مقابل حربه های انتخاب شده مقاومت کند و احتمالا به رغم واکسیناسیون جمعی مردم، همچنان جهش یافته و انواع بیشتری از آن سربلند خواهد نمود. بعضی از این جهش ها قابلیت مصونیت واکسن ها را کاهش خواهد داد.

اکنون زمان آن رسیده است که بپذیریم نقش عمده واکسن حفاظت از مردم در مقابل عوارض شدید ویروس کرونا، اجتناب از بستری شدن در بیمارستان، مرگ میر بیماران و تبدیل بیماری به عارضه ای قابل کنترل در جامعه است و نیز این که بپذیریم اقداماتی از قبیل حفظ فاصله اجتماعی، پوشیدن ماسک و قرنطینه کوتاه مدت بهترین امید ما برای پایین نگاه داشتن نرخ ابتلا به بیماری است.

به گزارش ایندیپندنت، این برخورد مضاعف می تواند جان مردم را نجات دهد و از فشار بر نظام های درمانی ما بکاهد، اما لزوما نحوه زندگی روزمره را به آن چه پیش تر می شناختیم باز نخواهد گرداند.

منبع: فرادید
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 901

به "آیا جهش های ویروسی، کنترل کرونا را مشکل می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا جهش های ویروسی، کنترل کرونا را مشکل می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید