آیا حشدالشعبی از منطقه سبز اخراج می گردد؟

به گزارش دکترای اقتصاد، فارس نوشت: عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق ضمن هشدار درباره بی توجهی به بیانیه اخیر گروه های مقاومت، اخبار منتشر شده در مورد اخراج الحشدالشعبی از منطقه سبز بغداد را تکذیب کرد.

آیا حشدالشعبی از منطقه سبز اخراج می گردد؟

کاطع الرکابی عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق، شایعات منتشر شده مبنی بر اخراج الحشد الشعبی از منطقه سبز را تکذیب کرد و گفت مصطفی الکاظمی نخست وزیر چنین دستوری نداده است.

وی در گفت وگوی اختصاصی با پایگاه خبری بغداد الیوم شرح داد: الحشد الشعبی یک نیروی دولتی رسمی است و صدور دستور اخراج آن از یک منطقه به معنای اجرای این دستور بر سایر نیروهای دولتی نیز خواهد بود.

این نماینده عراقی گفت: واشنگتن به طور مستمر به دنبال از بین بردن الحشد الشعبی و تخریب آن به صورت مستقیم و غیر مستقیم به وسیله ارتش های الکترونیک خود است. دولت عراق هر روز در شبکه های اجتماعی سقوط می نماید زیرا شایعات متعددی منتشر می گردد و هدف از آن ارعاب شهروندان عراقی است.

وی شرح داد: حرکت نظامی در داخل منطقه سبز کاملا طبیعی و طبق طرح تدوین شده برای تامین امنیت این منطقه است و هیچ تحرک یا اقدام عجیب جدیدی صورت نگرفته است.

الرکابی ادامه داد که گروه های مقاومت با عناوین و اسامی اصلی خود، پیش از این نیز در عملیات های هدف گیری نیروهای اشغالگر آمریکایی شرکت نداشتند اما به پیمانی که با یکدیگر بسته اند پایبندند و در صورت عدم خروج نیروهای آمریکایی از سرزمین عراق، در وعده ای که داده اند، جدی هستند.

این عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق درباره نادیده دریافت مفاد بیانیه گروه های مقاومت عراق شرح داد که نیروهای آمریکایی از نظر همه مردم عراق عناصری نامطلوب هستند و نخست وزیر فرصت دارد که این نیروها را طبق اصول قانونی و دیپلماسی از کشور خارج کند در غیر این صورت مردم حرف خود را به کرسی خواهند نشاند.

کمیته هماهنگی مقاومت عراق چند روز پیش در پیغامی (+) خطاب به آمریکا و نیروهای خارجی در عراق قویا هشدار داد که اگر یک جدول زمانی محدود و مشخص برای خارج شدن از عراق مشخص ننمایند، مقاومت با عملیات نظامی پیشرفته، بینی آنها را به خاک می مالد.

در چنین فضایی، در شبکه های اجتماعی این خبر شایعه شده که الکاظمی دستور اخراج نیروهای الحشد الشعبی از منطقه سبز طی یک هفته آینده را صادر نموده است.

تشدید تدابیر امنیتی در بغداد

از سوی دیگر منابع رسانه ای پیشتر اعلام کردند که پایتخت عراق، عصر شنبه گذشته شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی و نصب پست های بازرسی متعدد در بیشتر مناطق این شهر بویژه مناطق منتهی به منطقه خضراء بود، وضعیتی که به گفته منابع رسانه ای، باعث ترافیک شدید شد. در روز یک شنبه نیز یگان های نظامی ارتش و پلیس در مناطق مختلف از جمله ورودی های بغداد مستقر شدند.

پایگاه خبری العربی الجدید چند روز پیش به نقل از یک مقام نظامی در بغداد نوشت که این اقدامات در راستای تقویت امنیت پایتخت و بازگرداندن تعادل و نظم در کشور صورت گرفت و حاوی پیغام برای گروه های مسلحی است که خود را فراتر از قانون و پلیس و ارتش می دانند به ویژه که این نیروها مأمور شده اند با قاطعیت با هرگونه حمل سلاح برخورد نمایند.

وی در ادامه مدعی شد که این اقدامات با لغو مجوزهای همه گروه های مسلحی همزمان شده که در زمان عادل عبدالمهدی نخست وزیر اجازه ورود مسلحانه به فرودگاه بغداد را یافته بودند، ضمن آنکه بیشتر مقرهای گروه های مسلح در منطقه خضراء نیز به بیرون منتقل شده و تمهیدات امنیتی در این منطقه تشدید شده است.

اخیرا جنجالی بر سر احتمال بستن سفارت آمریکا در بغداد با هدف اعمال فشار حدبیشتری بر دولت عراق برای کنترل احساسات ضدآمریکایی در عراق به راه افتاده و منابع مختلف از احتمال حمله واشنگتن به گروه های مقاومت به بهانه حملات راکتی به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر می دهند.

گروه های مقاومت عراق هرگز مسئولیت چنین حملاتی را نپذیرفتند و با وجود تاکید بر ضرورت اخراج آمریکایی ها از عراق و پایگاه نظامی دانستن سفارتخانه آمریکا، می گویند که در شرایط کنونی کشور حمله به این سفارت با منافع ملی عراق در تضاد است.

310310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 617

به "آیا حشدالشعبی از منطقه سبز اخراج می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا حشدالشعبی از منطقه سبز اخراج می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید