با هدف لاغری وعده های غذایی خود را کلا حذف نکنید

به گزارش دکترای اقتصاد، زندگی خیلی شلوغ شده. گاهی فرضا اگر عصرکار باشیم، فرصتی برای خوردن یک وعده ناهار نمی ماند، بعد گاهی با خودمان فکر می کنیم چه بهتر، هم در وقت صرفه جویی می کنم و هم لاغر می شومِ پس ناهارنخورده سر کار می روم، آنجا اگر گرسنه ام شد کمی تنقلات می خورم و بعد یک شام سبک می خورم. یعنی تهدید را به فرصت تبدیل میٰکنم!

با هدف لاغری وعده های غذایی خود را کلا حذف نکنید

اما یک یک مطالعه تازه نشان داده که حذف یکی از سه وعده غذایی استاندارد در روز ممکن است یک مشکل پزشکی برای ما ایجاد کند.

در مطالعه ای روی 24011 بزرگسال بالای 40 سال در ایالات متحده، تعیین شده که حذف یک وعده غذایی در روز به طور کلی با خطر مرگ و میر بالاتری مرتبط بود. نخوردن صبحانه با خطر بیشتر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی (CVD) همراه بود، در حالی که نخوردن ناهار یا شام با خطر بیشتر مرگ و میر ناشی از همه علل، از جمله افزایش خطر CVD مرتبط بود.

حتی در کسانی که هر سه وعده غذایی را می خوردند اما آنها را خیلی نزدیک به هم می خوردند مشکل وجود داشت. بعلاوه تعیین شده که خوردن دو وعده غذایی در فاصله 4.5 ساعت از همدیگر با افزایش خطر مرگ به هر دلیلی مرتبط است.

پس این مطالعه تازه یک میزان متناقض است و تفسیرش برای ما سخت است. چون از آن سو تخقیقاتی هم صورت گرفته بود که به ما می گفت روزه داری متناوب برای ما خوب است.

یانگبو سان، اپیدمیولوژیست از دانشگاه تنسی ، می گوید: تحقیقات ما نشان داد افرادی که فقط یک وعده غذایی در روز می خورند، بیشتر از افرادی که وعده های غذایی روزانه بیشتری می خورند، می میرند.

بر اساس این یافته ها، توصیه می کنیم حداقل دو تا سه وعده غذایی در طول روز بخورید. برخی افراد سبک زندگی دارند که دیر از خواب برمی خیزند و وعده عذایی واحد آنها ناهار است که بر این اساس حتما دچار مشکل می شوند.

چیز جالب دیگر این است که ممکن است حذف یک وعده غذایی مستقیما باعث افزایش احتمال مرگ و میر نگردد. بلکه کسانی که وعده غذایی خود را حذف می نمایند، کسانی هستند که سبک زندگی و عادات و اجبارهایی دارند که زندگی را آنها پرخطر می نماید. پس ما ممکن است در اینجا تنها یک همراهی و نه یک رابطی علی و معلولی را پیدا نموده باشیم.

مثلا حدود 30 درصد از شرکت نمایندگان در مطالعه به طور منظم کمتر از سه وعده غذایی در روز می خوردند با تحصیلات کمتر و عایدی خانواده کمتر بودند، بیشتر سیگار می کشیدند، الکل بیشتری می نوشیدند، غذاهای مغذی کمتری می خوردند، میان وعده های بیشتری مصرف می کردند. پس این چیزهای جانبی ممکن است دلیل اصلی افزایش مرگ و میر باشدو

به همین دلیل، تیم تحقیقاتی گروه ها را بر اساس رژیم غذایی و سبک زندگی، از جمله سیگار کشیدن، مصرف الکل، سطح فعالیت بدنی، دریافت انرژی، کیفیت رژیم غذایی و ناامنی غذایی همسان کردند، اما باز در گروع حذف نماینده های وعده غذایی مرگ و میر بیشتر مشاهده شد.

وی بائو، اپیدمیولوژیست از دانشگاه آیووا می گوید که شاید حذف وعده های غذایی در فواصل زمانی خاص معمولا منجر به دریافت انرژی بیشتر در یک زمان دیگر می گردد این می تواند باعث عدم تعادل در نحوه تنظیم گلوکز به وسیله بدن گردد و باعث بدتر شدن سیستم متابولیک گردد.

آمارهای اخیر نشان می دهد که حدود 59 درصد از مردان و حدود 63 درصد از زنان در ایالات متحده سه وعده غذایی مناسب در روز دارند. پس بقیه جمعیت صبحانه، ناهار یا شام نمی خورند.

این تحقیق در مجله آموزشگاه تغذیه و رژیم غذایی منتشر شده.

منبع: یک پزشک
انتشار: 26 دی 1401 بروزرسانی: 26 دی 1401 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1562

به "با هدف لاغری وعده های غذایی خود را کلا حذف نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با هدف لاغری وعده های غذایی خود را کلا حذف نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید