بررسی پدیده تبدیل انرژی در سخنرانی های ماهانه گاز جی ئی سی اف

به گزارش دکترای اقتصاد، مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ئی سی اف) و آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر (IRENA) در نشستی مشترک پدیده تبدیل انرژی را بررسی کردند.

بررسی پدیده تبدیل انرژی در سخنرانی های ماهانه گاز جی ئی سی اف

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از دبیرخانه جی ئی سی اف، فرانسسکو لا کمرا، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر در چهل وششمین دوره از سخنرانی های ماهانه گاز با عنوان تبدیل انرژی: راه پیش رو سخنرانی کرد. این رویداد بر شتاب انتقال مداوم انرژی متمرکز بود و بر نقش سرمایه گذاری در فناوری های پیشرو به عنوان پاسخی طولانی مدت به بحران ناشی از شیوع همه گیری ویروس کرونا تأکید داشت.

یوری سنتورین، دبیرکل جی ئی سی اف در سخنرانی افتتاحیه این رویداد بر سال ها همکاری این دو نهاد تأکید و اظهار کرد: رابطه این دو نهاد طبیعی است، رابطه ای که آغاز کرده ایم و رابطه ای که قصد داریم در آینده تحکیم کنیم و ادامه دهیم، جی ئی سی اف می تواند نقش مؤثری در موفقیت ابتکارعمل های ایرنا داشته باشد.

وی افزود: توسعه پایدار تنها واژه و سبزشویی نیست و واقعیت زمان ماست. تغییرات آب و هوایی که توسعه انرژی تجدیدپذیر به دنبال معکوس کردن آن است، خود را به صورت آتش سوزی جنگل ها، افزایش سطح آب دریا، الگوهای غیرمعمول آب و هوایی و در نتیجه مهاجرت های گسترده نشان می دهد.

کمرا در سخنرانی خود به یافته های عمده چشم انداز انرژی های تجدیدپذیر جهانی ایرنا و آخرین ارائه ها و تحقیق ها در این زمینه اشاره کرد و راستا انتقال انرژیی را که با اهداف آب و هوایی جهانی تا سال 2050 همسوست و از نظر فنی و اقتصادی مقرون به صرفه است، ارائه داد.

وی تأکید کرد: ثابت شده است که افزایش رقابت پذیری هزینه های انرژی های تجدیدپذیر و سیاست های انرژی حمایتی دولت ها، عامل اصلی انتقال مداوم و سازگار انرژی است.

نقش مهم و ظرفیت قابل توجه صنعت گاز طبیعی در پیشرفت سیستم های انرژی و دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد، در کنار اهداف بلندمدت توافق پاریس بخش اصلی این سخنرانی را به خود اختصاص داد. بر اساس پیش بینی های جی ئی سی اف، گاز طبیعی سریع ترین رشد سوخت های فسیلی در سبد انرژی جهانی را خواهد داشت و سهم خود را از 23 درصد کنونی، تا سال 2050 به 28 درصد افزایش می دهد.

به همین دلیل هیدروژن در مقابل صنعت انرژی که به رشد انرژی سبز توجه دارد، از اهمیت حیاتی برخوردار است. از این رو، شاهد علاقه قابل توجه بسیاری از کشورها در تسریع پروژه های هیدروژنی هستیم.

کمرا شرح داد: زیرساخت های گاز موجود در ترکیب با هیدروژن مبتنی بر انرژی تجدیدپذیر، در یک دوره انتقالی در کنار گاز طبیعی ترکیب شده با فرآیند تجمیع و ذخیره کربن (CCS) برای تولید هیدروژن آبی می تواند نقشی اساسی در تولید و توزیع افزایشی هیدروژن تا سال 2050 بازی کند.

تأثیر همه گیری ویروس کرونا بر فرآیندهای تبدیل انرژی از دیگر موضوع های مطرح شده در این سخنرانی بود و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر بر سرمایه گذاری های لازم و به موقع در زمینه فناوری ها و زیرساخت های لازم برای پیشبرد انتقال انرژی با وجود موانع ناشی از شیوع کرونا شرح داد.

در پایان دو طرف به بیانیه اخیر نشست وزیران انرژی گروه 20 G20 که از همه ذینفعان - از جمله جی ئی سی اف و آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر - خواسته بود همکاری و مشارکت خود را تقویت کنند اشاره شد.

دبیرکل جی ئی سی اف و مدیر کل ایرنا توافق کردند که گفت وگوی مداوم در سطح سران و کارشناسان را در زمینه های همسو، بیشتر تقویت کنند تا فصلی نو را در زمینه رشد انتقال انرژی رقم زنند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 649

به "بررسی پدیده تبدیل انرژی در سخنرانی های ماهانه گاز جی ئی سی اف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی پدیده تبدیل انرژی در سخنرانی های ماهانه گاز جی ئی سی اف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید