بهترین زمان حمام رفتن چه موقعی است؟ ، بهترین زمان دوش دریافت

به گزارش دکترای اقتصاد، بهترین زمان حمام کردن/ استحمام؛ بسیاری از افراد از بهترین زمان برای دوش دریافت آگاهی ندارند، بعضی تصور می کنند بهترین زمان آن ابتدای صبح است و بعضی دیگر انتهای شب و قبل از خواب را بهترین زمان آن می دانند. توصیه ها در این زمینه نیز متفاوت است. اما بهترین ساعت استحمام برای بدن چیست؟

بهترین زمان حمام رفتن چه موقعی است؟ ، بهترین زمان دوش دریافت

خبرنگاران| بسکمک از افراد از بهترین زمان برای دوش دریافت آگاهی ندارند، بعضی تصور می کنند بهترین زمان آن ابتدای صبح است و بعضی دیگر انتهای شب و قبل از خواب را بهترین زمان آن می دانند. توصیه ها در این زمینه نیز متفاوت است. اما بهترین ساعت استحمام برای بدن چیست؟

حمام رفتن بخش مهمی از زندگی ماست و ارتباط تنگاتنگی با بهداشت فردی دارد. همهٔ ما بر سر این مسئله اتفاق نظر داریم. اما وقتی پای جزئیات به میان می آید، مثلا راجع به اینکه چه زمانی از روز برای حمام کردن بهتر است یا آنکه چندوقت یک بار باید به حمام برویم، کمی بحث بالا می گیرد و اظهارنظر های مختلف بیشتر می شوند. حمام رفتن در ساعات مختلف شبانه روز دارای تفاوت هایی جزئی است. در ادامه توضیحات بیشتری دراین مورد خواهیم داد.

نباید فراموش کنیم که انسان ها اساسا موجوداتی بسیار وابسته به عادات شان هستند. فقط کافی است عادت روزمره ای پیدا کنیم که با روحیات و طرز فکرمان سازگار و برای مان سودمند باشد. چون بی درنگ سعی کنیم خودمان و بعضا اطرافیان مان را هم قانع کنیم که بهتر از این عادت نمی توان سراغ گرفت. این مسئله راجع به حمام رفتن هم صدق می کند و در بیشتر موارد هرکس از مفیدبودن عادات خودش در این باره می گوید.

بنابر تحقیقات علمی اجرا شده، نه کسانی که ترجیح می دهند با حمام رفتن شبانه خستگی روز را از تن به در کنند و نه کسانی که به حمام صبح اول وقت تمایل دارند هیچ یک درعمل ضرری را متوجه حال خود نمی کنند. تفاوت فقط بر سر ثمراتی است که از این کار نصیب شان می گردد. البته در این میان هستند عده ای که نمی توانند با قطعیت راجع به بهترین زمان برای حمام رفتن تصمیم بگیرند و این کار را در ساعات مختلف شبانه روز انجام می دهند. عادات این افراد هم برای شان زیان رسان نیست.

آن طور که از نتایج تحقیقات علمی برمی آید، حمام رفتن در هر ساعتی از شبانه روز ارزشش را دارد و تعیین کردن این ساعت، صرفا به هدف نهایی و صلاحدید خودمان برمی گردد. البته هدف عمدهٔ تمام ما تمیزشدن و حفظ بهداشت و نظافت شخصی است.

آیا در پی آن هستید که با ارائهٔ چند طرح خلاقانه تحسین کارفرمای تان را برانگیزید؟ یا می خواهید مسئله ای که مدت هاست همه را در محل کارتان کلافه کرده حل کنید؟ بسته به عنوان شغلی و کاری که به عهده داریم، همهٔ ما بعضا در موقعیت هایی قرار می گیریم که تفکر خلاق برای مان ضروری و حیاتی می گردد. خبر خوب اینکه شروعکردن روز با رفتن به حمام از این حیث هم می تواند سودمند باشد و به ما در بروز خلاقیت کمک کند.

فارغ از اینکه چه زمانی از شبانه روز را صرف حمام کردن می کنید، حمام کردن با پدیده ای مرتبط است که تحت عنوان دورهٔ نهفتگی یا اینکوباسیون از آن یاد می کنیم. این پدیده درحقیقت به یکی از مراحل تفکر خلاقانه اشاره می کند. در این مرحله تمرکز آگاهانه ازرویِ وظیفه یا کاری که به عهده داریم برداشته می گردد و ضمیر ناخودآگاه در بروز خلاقیت به کمک مان می آید.

پس اگر قرار است طی چند هفتهٔ کاریِ پیش رو چالش های بیشتری داشته باشید و از همیشه بیشتر به خلاقیت تان نیاز پیدا کنید، توصیه می کنیم روزهای تان را با رفتن به حمام شروع کنید.

اگر زخم کردن بدن به هنگامِ تراشیدن مو های زائد کلافه تان کرده است و در حین حمام کردن بدن تان را ناخواسته زخمی می کنید، صبح هنگام زمان ایده آلی برای شماست.

هرچند بهتر است حواستان را جمع کنید تا کمتر دچار خراشیدگی یا زخم شوید، اما اگر در این دسته افراد قرار دارید خبر خوب این است که اگر صبح هنگام دچار بریدگی های رایج تیغ یا ژیلت شوید، شدت خون ریزی ناشی از این بریدگی ها از دیگر ساعات شبانه روز کمتر خواهد بود. بنابر اظهارات محققان مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی در آمریکا، آن دسته از پلاکت های خون که در ایجاد لخته ها نقش دارند، بین ساعات 6-9 صبح، تعدادشان بیشتر از دیگر ساعات است. البته تنها درصورتی که بین این ساعات بیدار باشید و تحرک داشته باشید.

درنتیجه، اگر صبح ها دچار چنین بریدگی هایی شدید، شدت خون ریزی آن قدر نخواهد بود که از فرط وحشت به هول وولا بیفتید.

اگر شب هنگام به خواب رفتن برای تان سخت شده است و از این حیث مشکل پیدا کرده اید، توصیه می کنیم کمی قبل از رفتن به رختخواب به حمام بروید. شاید این کار به شما کمک کند و بتوانید سریع تر از گذشته پلک روی هم بگذارید.

بنابر اظهارات محققان مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی در آمریکا، زمانی که دوش آب گرم می گیریم دمای بدن کاهش پیدا می کند و این کاهش دما تا حدود زیادی شبیه همان تنظیم دمایی است که هنگام خواب و به طور طبیعی در بدن اتفاق می افتد. در نظر داشته باشید که بهترین حالت و کیفیت خواب مربوط به زمانی است که بدن حداقل دمای ریتم شبانه روزی اش را داشته باشد. بعد از آنکه دوش آب گرم مان را گرفتیم، دمای بدن به مرور پایین می آید و درنتیجه احساس خواب آلودگی به طورِ طبیعی سراغ مان می آید. این کار همچنین می تواند برای کسانی که از بی خوابی رنج می برند خواص درمانی داشته باشد.

فقط مراقب دمای آب مورداستفاده برای حمام باشید که خیلی داغ نگردد. اگر آب داغ باشد، احتمالا نتیجه عکس مزایایی خواهد بود که پیش تر گفته شد و تا ساعت ها نمی توانید بخوابید. بنا بر توصیه یکی از وب سایت های فعال در حوزهٔ سلامتی و سبک زندگی، بهتر است 5 تا 15 دقیقه را به حمام شبانه اختصاص بدهیم و دمای آب هم چیزی حدود 40 درجهٔ سانتی گراد باشد. در حین حمام کردن هم بهتر است هرچه به انتها بازهٔ زمانی موردنظرمان نزدیک تر می شویم، به مرور دمای آب را کمتر و کمتر کنیم.

طبق اظهارات بیثانی شْلوسر (Bethanee Schlosser)، استادیار و متخصص پوست، تولید چربی در سطح پوست صورت درحدودِ ساعت یک بعد از نیمه شب به اوج خود می رسد. نظر به این مسئله، حمام شبانه می تواند تأثیر بسزایی بر جلوگیری از جوش صورت یا دانه زدن در سطح پوست داشته باشد. شستن و تمیزکردن پوست در اواخر شب، علاوه بر چربیِ مذکور، باعث پاک شدن آلودگی ها و ذرات دیگری می گردد که بررویِ سطح پوست بر جای مانده اند. این آلودگی ها و ذرات در حین کار و فعالیت در طول روز، به مرور، روی هم جمع می شوند و بر پوست باقی می مانند.

شاید کمتر کاری را بتوان پیدا کرد که به اندازهٔ دریافت دوش آب داغ در یک روز معمولی آرامش بخش باشد. اما اگر در این کار زیاده روی کنیم و همیشه بخار آب حمام مان بلند گردد، احتمال آن وجود دارد که به سیستم های دفاعی طبیعی بدن مان آسیب برسانیم. دکتر جاشوآ زایشنر (Joshua Zeichner) و دکتر رانلا هیرش (Ranella Hirsch) هردو متخصص پوست هستند و طبق اظهارات شان، اگر در دریافت دوش آب داغ زیاده روی کنیم احتمال آسیب دیدن پوست، کاهش تعداد باکتری های مفید و خطر بروز عفونت بیشتر می گردد.

پس اگر پوست حساس دارید، بهتر است با وقفه های دو یا سه روزه به حمام بروید (یا نهایتا یک روز در میان). تا جای امکان هم سعی کنید دمای آب بیش از اندازه داغ نباشد.

همان طور که مشاهده کردید، جواب های علمی هم دربارهٔ بهترین زمان حمام رفتن کمی پیچیده و متکی بر عوامل مختلف هستند. حقیقت این است که رعایت نظافت و بهداشت شخصی دراین مورد و تعیین زمان حمام تاحدودِ زیادی به صلاحدید شخصی خودتان بستگی دارد. باید با توجه به زمان خالی ای که در طول روز دارید وقتی را برای این کار در نظر بگیرید. عواملی مثل ریتم طبیعی بدن و میزان چرک و آلودگی ای که در طول روز به بدن تان می نشیند هم در این تصمیم گیری تأثیرگذار هستند. اگر هم هدف خاصی را از حمام رفتن دنبال می کنید (مثلا خواب راحت یا شکوفایی خلاقیت)، با توجه به مطالبی که گفته شد، زمان مناسب را برای این کار انتخاب کنید.

منبع: bustle

منبع: فرادید
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 925

به "بهترین زمان حمام رفتن چه موقعی است؟ ، بهترین زمان دوش دریافت" امتیاز دهید

1 کاربر به "بهترین زمان حمام رفتن چه موقعی است؟ ، بهترین زمان دوش دریافت" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان حمام رفتن چه موقعی است؟ ، بهترین زمان دوش دریافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید