تحرکات مشکوک عربستان!

به گزارش دکترای اقتصاد، کمیته تحصن کنندگان استان المهره (در شرق یمن) در بیانیه ای اعلام کرد، دولت سعودی همزمان با اقدامات نظامی و سیاسی و اقتصادی در المهره، از لحاظ فرهنگی نیز در تلاش برای نفوذ در میان ساکنان این استان است.

تحرکات مشکوک عربستان!

به نوشته وبگاه خبری الخبر الیمنی، در این بیانیه آمده است که دولت سعودی آموزشگاه ها و مدارسی در حال ساخت دارد که نام شخصیت و شهر های سعودی بر روی آن است و همزمان برنامه های مختلفی برای اجرا به مدارس المهره ابلاغ کرده است.

این کمیته تأکید کرد که حجم اهداف و برنامه های دولت سعودی به حدی است که گویا استان المهره جزئی از خاک عربستان است.

همزمان یمنی ها در شبکه های اجتماعی نیز به تغییر نام مدارس المهره به نام شهر ها و شخصیت های سعودی اعتراض کرده اند. به گفته آن ها، دولت سعودی اداره تعلیم و تربیت این استان را مجبور کرده تا نام هشت تن از مدارس را به نام شهر های عربستان تغییر نام دهد.

مخالفان می گویند که دولت سعودی تلاش دارد با تغییر نام بیمارستان ها و دانشگاه ها و مدارس، حضور خود را در المهره تثبیت کند و اهالی از لحاظ ذهنی حضور سعودی ها را بپذیرند و این همان برنامه ای است که امارات در استان سقطری به کار بسته و تا حدودی نیز پیروز بوده است.

از سوی دیگر یک فرمانده نظامی استان المهره، روز گذشته به دست افراد ناشناس ترور و کشته شد. سرهنگ محمد العبودی به مخالفت با برنامه های دولت سعودی در المهره شناخته می شد.

در پی این ترور نیرو های امنیتی وابسته به دولت سعودی در مناطقی که شاهد اعتراضات ضد سعودی است، مستقر شدند. در شهر الیقظه در مرکز المهره نیز تعداد نیرو های سعودی افزایش یافته است.

استان المهره از سه سال پیش شاهد تجمعات و تحصن قبائل و فعالان در اعتراض به حضور نظامی و اقتصادی گسترده دولت سعودی در این استان است. این استان از شمال به عربستان، از جنوب به دریای مکران و از شرق با کشور عمان هم مرز است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 788

به "تحرکات مشکوک عربستان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحرکات مشکوک عربستان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید