حرکت منطقه آزاد انزلی در ریل توسعه و همکاری همه جانبه با کشور های همسایه

به گزارش دکترای اقتصاد، تاکید اخیر رییس جمهور به اتصال بنادر منطقه آزاد انزلی به راه آهن سراسری، گامی مهم به منظور فعال سازی کریدور های تجاری و نقش آفرینی این منطقه در روابط بین المللی خواهد بود.

حرکت منطقه آزاد انزلی در ریل توسعه و همکاری همه جانبه با کشور های همسایه

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، دکتر محمد ولی روزبهان، رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان در کارگروه تسهیل و برطرف موانع سرمایه گذاری که با حضور اعضای شورای معاونین سازمان تشکیل شد به آنالیز موقعیت و ظرفیت های متمایز این منطقه در عرصه ترانزیت و همکاری های منطقه ای پرداخت.

وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی در موقعیت رشد و بالندگی خاصی قرار گرفته و دست یابی به شاخص های جدید توسعه مالی از سوی این منطقه امری محتوم و دست یافتنی است، گفت: روندهای عملکردی منطقه در حوزه های مختلف و توجه مقامات ارشد نظام به اهمیت و نقش آن این منطقه در معادلات بین المللی کشورمان که می توان اظهار نظر اخیر رییس جمهور را از آن جمله اعلام کرد.

رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه دکتر روحانی در نشست سران سازمان شانگهای و هیأت دولت در مورد اثرات بین المللی اتصال این منطقه به خط ریل سراسری که زمینه وصل شدن بنادر خلیج فارس و دریای عمان به این منطقه و دریای خزر را فراهم می نماید، اظهار نظر نموده اند، اضافه نمود: ریل فقط دارای اثرات اتصال دو نقطه به یکدیگر نیست، با آنالیز تاریخچه مناطق آزاد پیروز دنیا پی به این واقعیت می بریم که بهره مندی از خط ریلی در سرعت بخشیدن به جهت توسعه آنها نقش موثری داشته است.

وی با تصریح بر اینکه ایفای نقش محوری در حوزه ترانزیت به ما قدرت بیشتری در بهره برداری از معادلات منطقه ای عطا می نماید و می تواند تحولات مثبت متعددی در حوزه های مختلف ارائه دهد، اضافه نمود:

مدیران باید در برنامه ریزی های توسعه ای و طرحهای زیرساختی،افق پنجاه ساله داشته باشند در نتیجه اگر در دهه آینده به این شاخص ها دست پیدا نکنیم،نشان دهنده ضعف مدیریتی است که باید مد نظر داشته باشیم، البته موانع نهایت سرعت دست یابی را کند می نماید، اما تبدیل شدن منطقه آزاد انزلی به قطب فراوری، ترانزیت،صادرات و جمعیت کشور قطعی است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی، با بیان اینکه این مهم به دلیل موقعیت متمایز بین المللی تنها منطقه آزاد شمال کشور، برای کشور های اطراف به دست می آید، گفت:از منافع منطقه آزاد انزلی همه مردم ایران بهره مند می شوند و می توان در کوچکترین سطح ممکن با جذب فقط ده درصد از بار ترانزیتی از جهت کانال سوئز، به کسب درآمد پانزده میلیارد دلاری در سال نائل آمد.

لازم به ذکر است در این نشست معاونان مختلف سازمان در مورد راهکارهای مختلف تسهیل و برطرف موانع سرمایه گذاری در این کارگروه به بحث و گفتگو پرداختند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 675

به "حرکت منطقه آزاد انزلی در ریل توسعه و همکاری همه جانبه با کشور های همسایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت منطقه آزاد انزلی در ریل توسعه و همکاری همه جانبه با کشور های همسایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید