ربیعی: کسانی که روزی مخالف مذاکره بودند، پیشروی آن می شوند

به گزارش دکترای اقتصاد، سخنگوی دولت گفت: وقتی می گویید آدم هایی سابقه امنیتی دارند انگار هرکس با این سابقه باشد حتماً دیدگاه امنیتی دارد! آدم هایی را می شناسیم که اصلاً سابقه امنیتی ندارند، اما دیدشان امنیتی است و کسانی در جا های دیگری هستند و هیچ سابقه امنیتی ندارند، اما دیدگاهشان امنیتی است، پس مهم تفکر افراد است نه سابقه شان.

ربیعی: کسانی که روزی مخالف مذاکره بودند، پیشروی آن می شوند

به گزارش ایسنا، علی ربیعی سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه جامعه نباید دچار بی تفاوتی شده و شاهد افزایش بی اعتمادی را در جامعه هستیم که به مصلحت درازمدت کشور نیست. اظهار کرد: به عنوان یک کنشگر اجتماعی نه یک دولتمرد می گویم که همواره اعتماد به نفس شهفرایندان یک جامعه برای ثبات و پیشرفت آن جامعه بسیار کمک کننده است. اعتماد به خود پایه ای برای اعتماد به دیگران و اعتماد به نهاده های اجتماعی است. امیدوارم بعد از گذر از شرایط سخت امروز که اعتماد ها آسیب دیده همگی در جامعه ای با شرایط مناسب تر از اعتماد به سر ببریم.

ربیعی در پاسخ به پرسشی در خصوص میزان همفکری در میان اعضای دولت گفت: در دولت از همه جناح های کشور افرادی به عضویت درآمدند. تا این افراد به نزدیکی نظر برسند، زمان زیادی صرف شد. این از خصوصیات دولت غیرحزبی است.

سخنگوی دولت گفت: برای همین است که می گویند ابزار دموکراسی، حزب است. دموکراسی حزبی برای همه موارد از جمله این شرایط راهکار هایی اندیشیده است.

وی ادامه داد: همه باید تلاش کنیم به سمت نظام چند حزبی پیش برویم. جناح راهکار نیست. کسی از جناح برنامه نخواهد خواست و جناح در برابر مسائل و بی برنامگی ها پاسخگو نیست. باید موانع ساختاری سر راه تحزب را برداریم. وقتی ساختار حزبی وجود نداشته باشد افراد به سمت کار های جناحی می فرایند.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که نظر دولت درباره پیگیری برجام چیست؟ شرح داد: سال 1399 و شرایط بین المللی پیش آمده بعد از پیروزی های ما در سازمان ملل و شکست ترامپیزم شرایط خوبی را برای منافع ملی ایجاد کرده که اگر از آن استفاده کنیم در آینده آثار بهتری از خود نشان خواهد داد. عده ای فکر نکنند که می توانند یک برش از تاریخ را کنار بگذارند با این فرض که جناح متبوعشان در آینده بتواند این کار را ادامه دهد. من صراحتا می گویم که این طرز تفکر جفا به نسل های بعدی است. تحولات سیاسی و بین المللی و فرصت های آن در سال های 99 و 1400 لااقل بر یک یا دو نسل آینده اثر خواهند گذاشت.

سخنگوی دولت ادامه داد: همه ما در تمام سطوح باید با هماهنگی و همکاری بیشتری نقش خود را ایفا کنیم تا منافع ملی ما محقق شود. سیاست گذاری سلبی به ما کمکی نمی کند. ممکن است عده ای تصورشان این باشد که با تصمیماتشان به دولت کمک می کنند و یا بعضی هم این رفتار ها را چوب لای چرخ دولت گذاشتن تلقی کنند؛ اما من نمی خواهم فعلاً هیچ قضاوتی بکنم.

وی در پاسخ به این پرسش که دورنمای برجام چه خواهد بود؛ گفت: من فکر می کنم قطعا جهت مصاحبه را می رویم. خوشبختانه همه جناح ها بر برجام تاکید می کنند و کسی آن را تکذیب نکرده است. آن هایی که روزی مخالفت می کردند خودشان پیشرو مذاکره خواهند بود.

ربیعی شرح داد: هیچ دولتی در جهان بدون ساختار های قوی اقتصادی داخلی و بالا آوردن ظرفیت های داخلی اش نمی تواند رشد کند. از سوی دیگر بدون ظرفیت های اجتماعی قوی و بدون تعامل با جهان نمی توان رشد کرد. به علاوه این ها نیازمند یک مشروعیت و انسجام بالا هستیم. در واقع شکلی از دموکراسی های مدرن باید شکل بگیرند. موضوع تعامل با جهان را نباید تبدیل به نزاع کنیم تا کشور وارد جهت های مشکل زا می شود.

وی خاطر نشان کرد: بعضی ها با تصور غلط از جهان می گویند در امور سیاسی و اقتصادی به جهان چه کار دارید؛ با همسایه ها کار کنید. ما برای انتقال پولمان از همین کشور های همسایه به خاطر فشار آمریکا به مشکل های زیادی خوردیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چرا به یکباره مسائل سرباز می کند، گفت: اقتصاد ما نارسایی های تاریخی دارد. نفت این نارسایی ها را می پوشاند. فرض کنید اقتصاد ایران مثل یک دریاچه است که نفت در آن جاری بوده و قایق رفت و آمد می کرده است. وقتی این نفت از دریاچه رفت، تازه قایق به سنگلاخ ها خورد. درست است که بخش مدیریت ما ضعیف هایی داشته است، اما تحریم ها و فشار های اقتصادی آثار جدی داشته اند.

وی در ادامه گفت: مثلا عده ای می گویند مگر مرغ به تحریم وابسته است که دچار نوسان قیمتی شده است. 85 درصد صنعت مرغداری به ارز وابسته است؛ وقتی به موقع ارز تامین نمی شود تا نهاده وارد کشور شود، آثارش تا دو سال در این صنعت باقی می ماند.

ربیعی شرح داد: وقتی از ضرورت تشکیل وزارت بازرگانی در دوران تحریم گفتیم عده ای آن را سیاسی دانستند. مشکل بزرگ این است که همه امور را سیاسی می بینیم. تفکیک وزارتخانه ها هم سیاسی شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به بعضی منتقدان دولت گفت: این که می گویند دولت به امور اقتصادی بی توجه است؛ من شاهد بودم معاون اول چندین جلسه فقط در موضوع قیمت مرغ برگزار کرد. این تصوری که دولت اطلاعی از مسائل ندارد یک قضاوت غیرمنصفانه و جناحی است. همه ما در دولت در خصوص این مسائل وقت می گذاریم. مساله گرانی از دلشوره های رئیس جمهور و دولت است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا آنچه درباره امنیتی بودن رویکرد دولت در قبال مسائل گفته می شود به دلیل حضور افرادی باسابقه امنیتی در دولت است، اظهار کرد: این اصلا درست نیست و یک نتیجه گیری غلط از یک موضوع است. شما وقتی می گویید آدم هایی که سابقه امنیتی دارند انگار هرکس با این سابقه باشد حتماً دیدگاه امنیتی دارد. اما در عین حال آدم هایی را می شناسیم که اصلاً سابقه امنیتی ندارند، اما دیدشان امنیتی است. مهم تفکر افراد است نه سابقه آنها.

منبع: فرارو
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 724

به "ربیعی: کسانی که روزی مخالف مذاکره بودند، پیشروی آن می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربیعی: کسانی که روزی مخالف مذاکره بودند، پیشروی آن می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید