روحانی: به ما میگویند از آمدن بایدن ذوقزده هستید

به گزارش دکترای اقتصاد، رئیس جمهور گفت: اگر امروز فشاری هست از جانب استکباری است که در این دوره که چند هفته دیگر هم متأسفانه از آن باقی مانده، وارد شده است.

روحانی: به ما میگویند از آمدن بایدن ذوقزده هستید

به گزارش خبرنگاران از فارس، حجّت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور، صبح امروز (چهارشنبه 26 آذر) در جلسه هیأت دولت، حلول ماه جمادی الاول و گرامیداشت بانوی بزرگ اسلام حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها و همچنین دختر برومندش حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار را تبریک گفت و اضافه کرد: امسال باید با احترام ویژه به قشری که برای سلامت مردم جان خود را در کف گذاشتند و در کنار پزشکان، متخصصان، افتخار بزرگی را در یک مقطع حساس تاریخی برای بهداشت و سلامت کشور به وجود آوردند قائل شویم.

روحانی با قدردانی از پرستاران و کادر درمانی بابت زحمات ده ماه اخیر در ایّام کرونا گفت: مردم ما غیر از اینکه با زبان هم همیشه تجلیل کردند و قدردان بودند، در عمل پاسخ بسیار روشن و صریحی به کادر درمان دادند.

مردم توانستند همه منحنی های موج سوم را به تواضع و کرنش وادار کنند

وی ادامه داد: مردم ما در هفته های گذشته با کوشش و کوشش و با اجرای دقیق پروتکل ها توانستند همه منحنی های موج سوم را به تواضع و کرنش وادار کنند و بحمدالله ما شنبه شاهد بودیم که همه منحنی های مربوط به کرونا در همه استان ها همه سر فرود آورده و جهت کاهشی را آغاز کرده بودند به طوری که از 160 مرکز قرمز و شهرستان قرمز فقط 12 شهرستان باقی مانده بود که ان شاء الله آن هم به زودی تمام می شود.

رییس جمهوری توضیح داد: این کار بزرگی بود که مردم ما در کنار کادر درمان در موج سوم انجام دادند و امیدواریم مردم همکاری کنند و ما در دوران فصل زمستان شاهد موج تازه ای نباشیم.

روحانی با بیان اینکه همه کوشش و کوشش ما این است که در داخل واکسن این بیماری تولید شود، گفت: هنوز واکسنی مورد تایید بهداشت دنیای قرار نگرفته است و واکسن های نیمه کاره است، ما دنبال خریداری واکسن هستیم تا مردم به موقع بتوانند در ماه های آینده و یا اگر طولانی شد در ماه های اول سال جدید شاهد شرایط بهتری برای کشور باشند.

روز دنیای عاری از خشونت و افراطی گری از افتخارات جمهوری اسلامی است

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به 27 آذر، روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: نزدیکی و همکاری این دو نهاد برای ما بسیار مهم است. الحمدالله همکاری و نزدیکی حوزه و دانشگاه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر شده است که ارزشمند است. از طرف دیگر 27 آذرماه روز دنیای عاری از خشونت و افراطی گری است که از افتخارات مهم جمهوری اسلامی است که کمتر یاد می شود.

روحانی اضافه کرد: ما دو روز در تقویم داریم که بسیار حائز اهمیت است که یکی 23 تیرماه به نام روز تعامل و گفت و گو با دنیا است و یک روز هم روز عاری از خشونت و افراطی گری که 27 آذر است. این جزو نکات مهم در تاریخ دیپلماسی ما است که در سال 92 در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل آن سال را به عنوان سال دنیا عاری از خشونت و افراطی گری پیشنهاد کردم و این پیشنهاد رییس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل به اتفاق آرا تصویب شد که یکی از نکات درخشان فعالیت های سیاسی ایران است.

وی ادامه داد: البته ایران تنها با شعار مخالف افراط گری و خشونت نیست، در عمل هم همه توان و کوشش خود را برای جلوگیری از افراطی گری و خشونت و تروریسم در منطقه به کار برده است و اساسا مردم ایران هم در سال 92 و هم سال 96 به اعتدال رای دادند و این رای قاطع مردم ایران همان است که جهت اعتدال و اخلاق و رحمانیت را انتخاب کردند و با هر گونه افراط و خشونت مخالف هستند.

رییس جمهور با بیان اینکه در شرایطی هستیم که هم جنگ اقتصادی و هم کرونا فشارهای فراوانی بر زندگی مردم و اقتصاد کشور وارد کرد، گفت: خود ما در دولت باور نمی کردیم که بتوانیم در شرایط کرونا و جنگ اقتصادی در سال 99 به رشد مثبت اقتصادی برسیم.

وی اضافه کرد: همه پیش بینی ها در ابتدای سال این بود که امسال رشد ما حتماً منفی است. برخی از سازمان های دنیای برای ایران رشد منفی 5 درصد را پیش بینی کرده بودند. خود ما هم در محاسبات اولیه سال می گفتیم اگر به همین فرایند پیش برویم رشد ما مثبت نخواهد بود لذا در 3 ماهه اول سال رشد ما منفی بود اما در سه ماهه دوم کشاورزان، صنعتگران و همه کسانی که در خدمات فعالیت می کنند و مردم و مدیران ما کار بزرگی انجام دادند بسیار افتخارآفرین بود آماری که بانک مرکزی گفت.

رییس جمهوری ادامه داد: رشد ما در سه ماهه دوم هم با نفت و هم بی نفت، مثبت بود. یعنی آمار 6 ماهه اول امسال ما هم با نفت و هم بی نفت مثبت است و این بسیار ارزشمند است. رشد ما در 3 ماهه دوم با نفت 5.1 مثبت بوده و در سه ماهه دوم بدون نفت 3.2 مثبت بوده و در کل 6 ماهه اگر محاسبه کنیم رشد ما با نفت 1.3 و بدون نفت 1.4 بوده است.

روحانی ضمن قدردانی از کشاورزان گفت: رشد بخش کشاوری 4.1 مثبت بوده است. صنایع و معادن ما رشد قابل ملاحظه است و این روزها در 19 بخش تولیدی صنعتی ما رشد حدود 21 درصد در 8 ماهه امسال نسبت به سال گذشته داریم. در فولاد رشد 8 درصدی و مس 7 درصدی داریم و در آلومنییوم که رشد ما 52 درصدی است.

وی اضافه کرد: در این دولت در بخش کشاورزی کار بزرگی اجرا شده است و خرید گندم ما در دولت نسبت به دولت قبل بیش از صد در صد است و این نشان دهنده این است که رشد تولید چقدر بالا رفته است.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در برخی از محصولات مواد غذایی رشد تولید ما بسیار ارزشمند بوده است، در سال 92 برنجی که در کشور تولید می شد 1.5 میلیون تن بوده و امسال این رقم 2.6 میلیون تن رسیده است. بنابر این رشد بزرگی را ما امروز در بخش صنعت، کشاورزی شاهد هستیم حتی در نفت که همه فشارها این بود که نفت ما را به زمین بزنند، نفت ما حرکتی کرد و در 6 ماهه اول امسال رشد نفت مثبت و 0/8است. فقط به بخش خدمات صدمات زیادی وارد شد که امیدواریم این صدمات جبران شود.

وی حرکت اقتصادی را افتخار آمیز خواند و گفت: مردم ما در مقابل دشمنان ایستادگی کردند و شعار جهش تولید را محقق کردند. ما می بینیم هر هفته در پنجشنبه ها که البته ما روزهای دیگر هم افتتاح داریم، نشان داده می شود همه بخش های دولتی و غیردولتی و همچنین بخش خصوصی ما با همه توان به دنبال جهش تولید در کشور هستند و کوشش می کنند که ارزشمند است.

رییس جمهوری با یادآوری روز حمل و نقل و اهمیت آن گفت: امسال در شرایط کرونا حتی در ماه های اولیه و حتی در اسفند و فروردین که شرایط ما بسیار سخت بود، کامیونداران، بخش حمل و نقل، ریل و با همه وجود آمدند و برای کشور کوشش کردند و نگذاشتند باری در سامانه ها و در بنادر و روی کشتی باقی بماند.

روحانی گفت: اگر حمل و نقل ریلی را در 8 ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته مقایسه کنیم، حمل و نقل کامیون 7 درصد و حمل و نقل ریل 8 درصد افزایش داشته است. این نشان می دهد که حتی در شرایط کرونا کامیونداران عزیز ما و همه کسانی که در حمل و نقل نقش دارند کار بسیار ارزشمندی انجام دادند و ما در برابر عزیزانی که در سرما و در گرما، هزارها کیلومتر شب و روز جهتها را طی می کنند برای اینکه کالا را به دست مردم برسانند، تواضع می کنیم.

وی با بیان اینکه دولت در طول 7 سال و چند ماه، کار بزرگی در بخش حمل و نقل انجام داده است، گفت: مردم شاهد هستند و می دانند ما در بخش ریل، یک هزار و 829 کیلومتر به ریل کشور اضافه کردیم و این ریل کشور 9 هزار و 200 کیلومتر رسیده است.

رییس جمهوری گفت: وزیر راه و شهرسازی به ما قول داده که تا پایان دولت ریل ما به 14 هزار کیلومتر برسد و این بسیار ارزشمند است که خطوط ریلی در طول این مدتی که در دوره تحریم و جنگ اقتصادی هم بودیم، 50 درصد افزایش پیدا کند.

روحانی با بیان اینکه در زمینه راه، فرودگاه و بنادر حرکت های بسیار خوبی اجرا شده است، اظهارداشت: ظرفیت بنادر ما 36 درصد اضافه کرده شده و در جهت راه، بزرگراه و آزادراه و روستایی و شهری هم 10 هزار کیلومتر به راه ها اضافه کرده شده است.

وی با اشاره با آمار سازمان برنامه و بودجه در فعالیت های عمرانی یادآور شد: امسال علیرغم کرونا، تحریم و جنگ اقتصادی، اگر نیمه آذر امسال را با نیمه آذر سال گذشته حساب کنیم، سال گذشته در این مدت 35 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی کشور پرداخت کرده بودیم و امسال 56 هزار و 700 میلیارد یعنی 62 درصد بیش از سال گذشته در بودجه های عمرانی پرداخت کردیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: وقتی ما بحث تولید جهش را مطرح می کنیم، یکی از علامت های آن در همین بخش عمرانی است که می بینید حرکت خوبی در کشور در این زمینه انجام گرفت.

برخی رسانه های داخلی درباره برجام تفسیرهای عجیب و غریب می کنند

روحانی با اشاره به برخی مطالب منتشر شده در رسانه ها گفت: این روزها برخی از رسانه های داخلی متأسفانه تحت تأثیر رسانه های ماهواره ای ضد ایران درباره برجام می گویند شرایط، شرایط سال 94 نیست که مذاکره می کردیم و تفسیرهای عجیب و غریب می کنند و می گویند ایران در این چند سال تحت فشار بوده است.

روحانی در تشریح شرایط امروز با سال 2015 توضیح داد: این حرف که شرایط امروز ما در سال 2020 یا اوایل 2021 با سال 2015 متفاوت است را قبول دارم.

وی در توضیح گفت: آن روز، شمشیری به نام شش قطعنامه بالای سر ما بود. امروز آن شمشیر شکسته شده و به دنبال کارش رفته است. آن روز که مذاکره می کردیم شمشمیر دومی به PMD بالای سر ما بود، امّا الان آن شمشیر شکسته شده و از بین رفته است.

سخت و با وسواس مذاکره می کنیم

روحانی اضافه کرد: آن روز در افکار عمومی دنیا به غلط شایعه کرده بودند که ایران اگر تعهدی بکند به تعهد خود عمل نمی کند. در برجام ثابت کردیم متعهدترین کشور دنیا هستیم. سخت مذاکره می کنیم، با وسواس مذاکره می کنیم امّا اگر تصمیم گرفتیم و امضاء کردیم به امضا و عهد خودمان وفادار خواهیم ماند.

وی ادامه داد: در مذاکره با پنج به علاوه یک، هفت کشور بودیم. شما ایران را با بقیه کشورهای عضو برجام مقایسه کنید، آمریکا که هیچ، بقیه هم نتوانستند یا نخواستند به تعهدات خودشان عمل کنند. آن کسی که به توافق خود درست عمل کرد ایران بود.

وی با بیان اینکه در مذاکرات سال 2015 پنج بعلاوه یک، روبروی ما بود امّا امروز آمریکا تنهاست، گفت: همه کشورها جز چند کشور کوچک با خروج از برجام مخالف هستند و به آمریکا توصیه می کنند که به برجام برشود. بله، امروز شرایط فرق می کند. در داخل هم شرایط متفاوت است. آن روز میلیون ها دلار باید پول می دادیم تا بنزین وارد کنیم، امّا امروز بنزین صادر می کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: آن روز که مذاکره می کردیم گازوییل وارد می کردیم امّا امروز صادر می کنیم. آن روز در زمستان ناچار به وارد کردن گاز بودیم اما امروز در زمستان هم گاز صادر می کنیم. آن روز در بسیاری از محصولات از جمله گندم، محتاج خرید از خارج بودیم، امّا امروز روی پای خودمان ایستاده ایم.

شرایط امروز با سال 2015 بسیار متفاوت است

روحانی با بیان اینکه در بسیاری از محصولات یا در خودکفایی قرار داریم یا در مرز خودکفایی، گفت: شرایط امروز با آن روز بسیار متفاوت است و قابل قیاس نیست.

رئیس جمهور در ادامه گفت: با اینکه ملّت ایران روی پای خودش ایستاده است، در عین حال اگر پنج بعلاوه یک به کل تعهدات برگشت، ما هم در همان ساعت به کل تعهدات برمی گردیم و به مردم اعلام می کنیم که اگر امروز فشاری هست از جانب استکباری است که در این دوره که چند هفته دیگر هم متأسفانه از آن باقی مانده، وارد شده است. یاغی ترین رئیس جمهور و قانون شکن ترین آدم رئیس جمهور آمریکا شد که الان در روزهای پایانی آن قرار داریم.

روحانی ادامه داد: برخی می گویند شما خیلی از آمدن بایدن ذوق زده هستید؛ نه ذوق زده نیستیم، امّا از رفتن ترامپ بسیار خوشحالیم.

امیدواریم پیام رأیی که مردم آمریکا داده اند برای حکومت جدید آمریکا روشن باشد

وی اضافه کرد: دولت بعدی آمریکا هم خودش می داند؛ راه باز است؛ اگر جهت درست خواست آماده است، جهت اشتباه خواست، آماده است. امیدواریم پیام رأیی که مردم آمریکا داده اند برای حکومت جدید آمریکا روشن باشد و بدانند که این رأی برای قانونگرایی است نه قانون شکنی. رأی به تعهد به پیمان هاست نه پنهان شکنی.

رئیس جمهور گفت: امیدواریم خواست مردم آمریکا در این رأی محقق شود. خواست ما امنیت و ثبات در سراسر دنیا و تعامل سازنده با کشورهایی است که می خواهند جهت تعامل را انتخاب کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 743

به "روحانی: به ما میگویند از آمدن بایدن ذوقزده هستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: به ما میگویند از آمدن بایدن ذوقزده هستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید