صنعت گاز با ظرفیت دانش بنیان ها ارتقا یافت

به گزارش دکترای اقتصاد، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، این شرکت دانش بنیان به اسم یکی از پیشگامان عرصه طراحی و ساخت ایستگاه های مقدار گیری و تقلیل فشار گاز در ایران است. این شرکت نخستین مجموعه خصوصی فعال در زمینه پروژه های EPC این بخش از صنعت محسوب می گردد.

صنعت گاز با ظرفیت دانش بنیان ها ارتقا یافت

این واحد فناور بعلاوه تنها شرکت دانش بنیان کشور در زمینه طراحی، ساخت و راه اندازی مجموعه ایستگاه های تقلیل، مقدار گیری و کنترل فشار گاز به صورت EPC تا ظرفیت 3 میلیون مترمکعب بر ساعت شناخته می گردد.

این شرکت از بدو تاسیس در سال 78 به اسم یک شرکت خصوصی فعال در زمینه طراحی، تامین و ساخت شبکه های گازرسانی و سیستم های سوخت مجتمع های مسکونی و صنعتی شناخته شد و همزمان با واگذاری ساخت ایستگاه های تقلیل فشار گاز از مجموعه NIGC به شرکت های خصوصی در سال80 با تمرکز بر این بخش از صنعت گاز به فعالیت خود ادامه داد.

از سال 84 و با ساخت ایستگاه تقلیل فشار 300 هزار مترمکعبی یک نیروگاه، این شرکت، همچنان به اسم پرچمدار شرکت های خصوصی ایرانی در زمینه ایستگاه های تقلیل فشار صنعتی به کار خود ادامه می دهد و با تکیه بر انگیزه نیروهای متخصص خود به اسم شناخته شده ترین و فعال ترین شرکت EPC ایستگاه های گاز صنعتی در کشور فعالیت می نماید.

به گفته حمید رستمی مدیر عامل این شرکت، مجموعه مذکور با شناخت دقیق الزامات و احتیاجهای متفاوت سیستم های تغذیه و سوخت صنایع فولاد، پتروشیمی و کارخانجات تولیدی، تجربه طراحی و ساخت بیش از 20 ایستگاه نیروگاهی، ایستگاه های تمام کنترل صنایع پتروشیمی و تغذیه صنایع فولاد و گندله سازی را دارد.

وی بعلاوه گفت: شرکت با گستردن مرزهای فعالیت خود، در سایر کشورهای منطقه هم خدمات ارائه می نماید و پروژه EPC ایستگاه تقلیل فشار گاز نیروگاه رمیله بصره یکی از این خدمات در سطح منطقه است.

به گفته رستمی، کاهش و کنترل فشار گاز اصلی ترین هدف یک ایستگاه تقلیل فشار است که به وسیله شیرهای کنترلی موسوم به رگولاتور انجام می گیرد. مقدار گیری اندازه جریان عبوری بسته به حساسیت و احتیاج دقت مصرف کنندگان به وسیله انواع تجهیزات کنتور های توربینی و یا التراسونیک انجام می گردد. این کنتورها می توانند در جریان بالادست یا پایین دست یک ایستگاه تعبیه شده و اندازه مصرف را گزارش کند.

این فعال دانش بنیان در بخش دیگری از سخنان خود بیان نمود: از آنجا که گاز طبیعی بدون رنگ و بو فاقد هرگونه مشخصه قابل تشخیص در محیط است، چنانچه گاز ایستگاه برای مصارف شهری و یا کارخانه ای در نظر گرفته شده باشد، می توان جریان خروجی را با همراه کردن ترکیبی بسیار بودار (عموما مرکاپتان) بودار کرد تا در مواقع نشت و انتشار گاز علایم فیزیکی مشخصی مانع از وقوع انفجارات و یا فجایع دیگر شوند. این امر به وسیله بودار کننده های تزریقی و یا کنار گذر صورت می گیرد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اضافه نمود: دیگر محصولات ما شامل اسکرابر، فیلتر سپراتور، فیلتر خشک گاز، گرم کن گازی، بودارکننده بای پس، بودارکننده تزریقی که همگی زیرمجموعه ای از محصول نهایی یعنی ایستگاه تقلیل فشار گاز هستند، می گردد.

رستمی ادامه داد: اسکرابر، فیلتر سپراتور، فیلتر خشک گاز همگی از تجهیزاتی است که برای تصفیه و خالص سازی گاز پرفشار در جهت ایستگاه های گاز پر مصرف قرار داده می گردد. شرکت ما در زمینه EPC ایستگاه های مقدار گیری و تقلیل فشار شهری و صنعتی، EPC خطوط انتقال و تغذیه نفت، گاز و پتروشیمی، EPC سیستم های کنترل و مانیتورینگ ایستگاه های گاز و صنایع مرتبط و طراحی و ساخت مخازن تحت فشار و هیترهای گازی فعالیت می نماید.

این فعال دانش بنیان بعلاوه گفت: قابلیت طراحی و ساخت ایستگاه های تقلیل فشار گاز تا بالاترین سطوح اتوماسیون و کنترل (محلی و از راه دور) در شرکت مقدور و نتیجه نمونه های در حال بهره برداری چنین ایستگاه هایی در بهره برداری پیروز و رضایت بخش است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1126

به "صنعت گاز با ظرفیت دانش بنیان ها ارتقا یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت گاز با ظرفیت دانش بنیان ها ارتقا یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید