لهجه جناب خان از کجا آمد؟

به گزارش دکترای اقتصاد، اقتصادپرس : محمد بحرانی، صداپیشه جناب خان می گوید، جنوبی نیست و این لهجه را به واسطه دوستان جنوبی اش در کودکی یاد گرفته است. بحرانی همچنین می گوید شغل مورد علاقه اش در کودکی ولگردی بوده است!

لهجه جناب خان از کجا آمد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا: محمد بحرانی - بازیگر و گوینده - یکشنبه، 25 آبان ماه مهمان احسان عبدی پور ـ نویسنده و کارگردان ـ در برنامه کتاب باز بود.

بحرانی در این برنامه درباره عروسک جناب خان و چگونگی تسلطتش بر زبان و فرهنگ جنوب کشور صحبت کرد.

بحرانی در پاسخ به اینکه اهل کدام استان است، گفت: مهم نیست اهل کجا هستی. من همواره همین را می گویم. فرقی نمی کند کجایی هستی. پدر و مادرم کازرونی هستند بحرانی یعنی منسوب به دو دریا و به نظر می آید از بحرین آمده اند و در ایران پخش شدند. خودم به واسطه شغل پدرم در بهشهر مازندران متولد شدم و شناسنامه ام صادره از شیراز است و در شیراز هم عظیم شدم.

او درباره اینکه با وجود جنوبی نبودن چگونه بر لهجه جنوبی به این زیبایی تسلط یافته است؟ شرح داد: اولین رفیق زندگی ام آبادانی بود و من بیشتر از اینکه کازرونی و شیرازی شنیده باشم آبادانی شنیده بودم. در محله ما خیلی از آبادانی ها ساکن بودند. روستای دوان هم در کازرون کارمندان خوزستانی دارد. من وسط این فرهنگ ها به جهان آمدم.

او با بیان اینکه بهنام رفیق صمیمی کودکی اش بوده است، گفت: با بهنام بازی می کردیم و من تمام فرهنگ و آوای خوزستان را از بچگی فرا گرفتم. همه دوستانی که جناب خان دارد دوستان حقیقی من هستند و در شکل گیری شخصیت جناب خان تاثیر داشتند.

بحرانی درباره تاثیری که شخصیت جناب خان بر شناساندن مردم جنوب کشور داشته است، عنوان نمود: عشق من این بود که به قومیت ها بگویم بقیه قومیت ها چقدر قشنگ هستند. اینکه قومیت ها، جنوبی گوش نمایند. کردها ترکی گوش نمایند و همه قومیت ها با فرهنگ هم آشنا شوند.

این صداپیشه درباره دوران کودکی اش گفت: بچه که بودم وقتی می پرسیدند دوست داری چه کاره شوی؟ می گفتم دوست دارم ول بگردم. من از صبح تا شب در کوچه بودم و مدینه فاضله ای بهتر از آن نبود. وقتی دانشکده هنرهای زیبا قبول شدم، ترسیدم از آن هایی که کاپ و جام داشتند و خیلی چیزها بلد بودند اما بعدها هر چه به دردم خورد همه اش محصول همان ولگردی ها و آنچه از دوستانم آموختم، بود. همه حیات زیسته انسان در هنرهای نمایشی به درد می خورد.

بحرانی در پاسخ به این سوال عبدی پور که چگونه بر مهمان های برنامه خندوانه تسلط و درباره زندگی آن ها اطلاعات داشت، گفت: ما تیمی داشتیم که درباره مهمان حرف می زدیم و فکر می کردیم که از کجا آمده و چه دوست دارد. اما اینکه دقیقا چه فرایند ای اتفاق می افتد را نمی دانم.

بحرانی در این گفت وگو درباره موسیقی جنوب هم صحبت کرد و از نی امبان به عنوان ساز مورد علاقه اش نام برد. او اضافه کرد: اولین ساز جنوب دست است و من و بهنام همواره دست می زدیم و خیلی وقت ها ما را به عروسی می بردند تا دست بزنیم! یک خانه بود که به عروسی ها کرایه می دادند و ما همواره در عروسی ها بودیم. چون خوب هم دست می زدیم آنجا مقبول بودیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 683

به "لهجه جناب خان از کجا آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لهجه جناب خان از کجا آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید