وقتی لبنیاتی به خانم بازیگر شیر نمی فروخت!

به گزارش دکترای اقتصاد، وقتی از بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون سؤال می کنیم این روز ها در چه حالی است و چه کار هایی می نماید، به تعبیر جالبی اشاره دارد؛ در حال فرار از کرونا هستم. فریده سپاه منصور در انتخاب نقش ها سخت گیر است، چون می گوید بد بازی کردن را خیانت به مردم می دانم.

وقتی لبنیاتی به خانم بازیگر شیر نمی فروخت!

به گزارش تسنیم، سال گذشته مه لقای نون. خ نوروزی تلویزیون بود و از لحظه ای که در خانه ماندن آغاز شده، قرنطینه را ترک ننموده است. او اعتقاد دارد در این روز ها می توان به این نکته مهم رسید که چقدر به فکر همدیگریم. فریده سپاه منصور را بعضی به نامِ مش مریم فیلم سینمایی مهمان مامان داریوش مهرجویی می شناسند. این بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون در جریان گفت وگوی کوتاهش درباره روز های کرونایی گفت: به جای اینکه در هوای آزاد برویم، قدم بزنیم و تفریح کنیم؛ بدانیم این جمع شدن ها، به ضرر بیشتریت مردم و جامعه تمام می شود؛ به هم آسیب نزنیم و برای هم باشیم.

وی اضافه نمود: این ویروس شناخته شده نیست و مثل سیل و زمین لرزه نیست. باور کنیم که هست و وجود دارد. بیاییم در این شرایط کرونایی، مهربانی را تمرین کنیم. ما ایرانی ایم و این مهربانی و محبت را باید به تمام جهان بیاموزیم. ما خیلی شعار مهربانی می دهیم. الان که در حال فرار از کرونا هستم. سریال آخر خط را روی آنتن شبکه سه داشتم و در حال حاضر هم شاهرگ با بازی من از شبکه دو به روز های پایانی رسیده است.

فریده سپاه منصور در جریان گپ و گفت کوتاهش به خاطره ای از پخش سریال عقیق که این شب ها به آنتن آی فیلم آمده، اشاره دارد. زمانی که پس از پخش سریال عقیق، لبنیاتی محله به او شیر نمی فروخته و معترض بوده که وقتی خودت صاحب گاوداری هستی چرا از من شیر می خری؟ همین نشانه ای است که این بازیگر پیشکسوت تا چه حد در ایفای نقش یک زن دامدار پیروز بوده.

سپاه منصور رنگین کمانی از بازی های خاطره انگیز را در کارنامه کاری خود دارد؛ در سریال هایی همچون مدرس، گرگ ها، امام علی، نیمه پنهان ماه، معصومیت از دست رفته، خانه ای در تاریکی و دردسر های بزرگ 2. سپاه منصور بد بازی کردن را خیانت به مردم می داند و به همین دلیل در انتخاب نقش ها بسیار سختگیر و پر وسواس است. او نقشش در عقیق را از این بابت خاطره انگیز و فراموش نشدنی می داند که این سریال سازنده بوده و اثرات خوبی را در جامعه بر جای گذاشته است.

این بازیگر می گوید که پس از پخش سریال عقیق مراجعات به جهاد سازندگی برای دریافت مجوز دامپروری و مرغداری افزایش قابل چشمگیری داشته است. همچنین بیشتر مردم باور نداشتند که او نقش بازی می نموده و می پنداشته اند که واقعاً یک زن دامدار است. او در این سریال نقش ربابه دهقان را ایفا کرد .

31 سال از ساخت سریال عقیق می گذرد او درباره این نقش و یادگاری هایش چنین توضیح داد: امکان ندارد اثرات خوب سریال عقیق را فراموشش کنم. امیدوارم حالا که این سریال دوباره در حال پخش است همان اتفاقات خوب تکرار شود. نقش خانم دامداری به نام ربابه دهقان را بازی کردم که یکی دو سال قبل از این که سریال عقیق ساخته شود مستندی از این خانم پخش شده بود.

سپاه منصور تأکید کرد: این خانم پس از آن که از تهران مهاجرت می نماید و به دامداری مشغول می شود، در عرض 3-4 سال آن قدر کارش می گیرد که جایزه بهترین دامدار سال را دریافت می نماید. اصولاً همان مستند هم باعث شد که فکر ساخت یک سریال به ذهن آقای تمجیدی برسد و عقیق ساخته شود. به دیدن این خانم می فرایند و پس از بازدید از دامداری و شنیدن داستان زندگی اش، فیلمنامه را می نویسند.

او در پاسخ به این سؤال که خودتان چقدر این کاراکتر را دوست داشتید، کاراکتری که به عنوان یک کارآفرین در 30 سال پیش ساختارشکنانه و پیشرو بوده است، گفت: نقش سازندگی این خانم برای من خیلی جالب بود. روزی که ما ایشان را دیدیم 50 هکتار زمین داشت و در حال ساخت مکانی جدید برای پرورش گوسفند بود. ضمن اینکه توانسته بود برای بسیاری از جوانان روستا های اطراف اشتغال آفرینی کند. خیلی از جوانان به شهر اراک مهاجرت و مثلاً مسافرکشی می کردند. این خانم باعث شده بود که مهاجرت معکوسی اتفاق بیفتد و بسیاری از این جوانان به روستای خودشان بازگردند. یکی از مسئولان جهاد سازندگی به ما گفت که از زمان پخش سریال، بسیاری از خانم ها تماس می گیرند و می پرسند که چگونه باید مجوز دامداری و مرغداری دریافت نمایند؟

بازیگر سریال دردسر های بزرگ گفت: خودم چند جوان دیپلمه را می شناختم که ناامید در خانه بودند، اما با دیدن این سریال انگیزه پیدا کردند و وارد حوزه فراوری شدند. این ها چیز هایی بود که من می دیدم یا می شنیدم. این فرهنگسازی را بسیار دوست داشتم. همین واکنش ها به خودم هم انگیزه می داد. امیدوارم حالا که سریال دوباره در حال پخش است بتواند به جوانان امروزی هم امید و انگیزه بدهد. همه دغدغه ام این بود که آیا می توانم این نقش را طوری بازی کنم که مردم باور نمایند.

خوشبختانه مخاطبان این قدر با نقش ارتباط برقرار نموده بودند که وقتی بعد از سریال به خانه جدید نقل مکان کردیم لبنیاتی محل به من شیر نمی داد. می گفت تو خودت دامداری داری، دیگر چرا از ما شیر می بری؟! خودم با اینکه مجبور می شدم راهم را برای رسیدن به مغازه ای دیگر طولانی کنم، اما خیلی شاد بودم که از عهده نقش آفرینی به خوبی برآمده ام و حتی به نحو احسنت انجام داده ام.

وی در پاسخ به این سؤال که با خانم دهقان کارآفرین ملاقاتی داشتید، اضافه نمود: همان اوایل یک روز با تهیه نماینده و مجری طرح میهمان این خانم شدیم. شخصیت بسیار محکمی داشت و خیلی هم ساکت و فروتن بود. با هم که برای خرید به شهر اراک رفتیم با هر آدمی به زبان خودش صحبت می کرد و راه ارتباط با مردم را خیلی خوب بلد بود. با مهربانی و عطوفت و صبوری برخورد می کرد. چند روز اول در وزارت کشاورزی بودیم و بعد هم رفتیم به روستایی که 35 کیلومتر تا شهر فراهان فاصله داشت. خیلی از سکانس ها را هم در همان گاوداری خانم دهقان می گرفتیم. خانم دهقان خانه پسر دومشان (غلامرضا) را خالی کردند و در اختیار خانم های گروه قرار دادند، اما آقایان در شهر اراک ساکن شدند.

سپاه منصور در مورد ماندگاری سریال که پس از 31 سال بازپخش می شود، اظهار داشت: به مسئله سازندگی بازمی شود؛ همه آدم ها در ذهن شان خیلی فکر جدید و ایده دارند. خیلی از کسانی که پشت میزنشین اند آرزو دارند که کار دیگری داشتند، اما در عمل کاری نمی نمایند. خانم دهقان توانسته بود این رویا را به واقعیت بدل کند و یک کاری را با سختی آغاز نموده و به نتیجه رسانده بود. مخاطب وقتی این اتفاق را می بیند احساس اعتماد به نفس می نماید و پیروزیت این زن دامدار را پیروزیت خودشان می داند.

بازیگر سریال شاهرگ خاطره جالبی از سریال عقیق نقل کرد و گفت: سال 1369 تا 1371 در مدرسه هنر و ادبیات بازیگری درس می دادم. یک دختر خانمی که پدرش جراح مغز و اعصاب بود آمد و گفت خانم سپاه منصور من از دست پدرم چکار کنم؟ پرسیدم: چه شده؟ گفت وقتی شما معلم ما شدید من در خانه با شادی این خبر را اعلام کردم. سه چهار ماه می گذرد و پدرم هر بار مرا می بیند با تعجب می پرسد که یعنی یک خانم دامدار معلم بازیگری شما شده است؟ مگر بلد است؟ هرچه می گویم که او بازیگر نقش خانم دامدار بوده باورش نمی شود. البته آن موقع من خیلی شناخته شده هم نبودم. سر یک سریال دیگر هم بودم.

خانمی مرا دید و با دلسوزی گفت شما همان خانم دهقان هستید؟ لابد ورشکست شده اید و به بازیگری روی آورده اید؟! به هر حال این ها خاطرات خوبی است که هیچ وقت فراموش نمی کنم و به همین دلیل هم در انتخاب نقش ها سختگیرم. بد بازی کردن را خیانت به مردم می دانم.

وی درباره کار با حمید تمجیدی و تماشای سریال از آی فیلم، اظهار داشت: کار با حمید تمجیدی خوب بود. البته اختلاف نظراتی داشتیم، اما گذراندیم. اصولاً عادت ندارم کار های خودم را ببینم. چون عصبی می شوم و دائم به خودم می گویم چرا اینجا را این مدل بازی کردی یا در فلان سکانس باید طور دیگری رفتار می کردی. راستش من هرجا می روم، حتی وقتی به درمانگاه برای زدن آمپولم می روم، می بینم که همه دارند شبکه آی فیلم را تماشا می نمایند. به هر حال، مردم سریال هایی را که نتوانسته اند ببینند تکرارش را از آی فیلم می بینند. خودم هم آی فیلم را می بینم.

سپاه منصور در پاسخ به این سؤال که این روز ها مشغول چه کاری هستید، گفت: الان که در حال فرار از کرونا هستم. سریال آخر خط از شبکه سه را داشتم و در حال حاضر هم شاهرگ با بازی من از شبکه دو به روز های پایانی رسیده است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 533

به "وقتی لبنیاتی به خانم بازیگر شیر نمی فروخت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی لبنیاتی به خانم بازیگر شیر نمی فروخت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید