بایدن می تواند آمریکا را به دوران قبل از ترامپ بازگرداند؟، ادامه رویکردهای فعلی واشنگتن در دوره دموکرات ها

به گزارش دکترای اقتصاد، روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت که ریاست جمهوری بایدن نمی تواند اوضاع آمریکا را به زمان قبل از ترامپ بازگرداند.

بایدن می تواند آمریکا را به دوران قبل از ترامپ بازگرداند؟، ادامه رویکردهای فعلی واشنگتن در دوره دموکرات ها

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: نمی توان تصور کرد که جو بایدن بتواند جغرافیای سیاسی آمریکا را تغییر دهد. پس از آنکه دونالد ترامپ در سال 2016 به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد، یک استاد دانشگاه هاروارد گفت که فکر می نماید آمریکا تحمل داشته باشد شخصیتی همچون ترامپ را برای چهار سال تحمل کند، اما برای هشت سال دچار مشکل خواهد شد.

بایدن: ارتش را برای مهار کرونا فرا می خوانم

طبق این گزارش، کوشش جو بایدن برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و هم زمان سردرگمی سیاسی و مالی این کشور که با پیدایش ویروس ناشناخته کرونا به وجود آمده، دموکرات ها را امیدوار نموده است که ترامپ از صحنه سیاسی این کشور کنار رود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، یادآور اظهارات جرالد فورد پس از رسوایی واتر گیت است که گفته بود کابوس طولانی ملی ما انتها یافته است.

چشم امید اروپا به احیای اتحاد غرب

به نوشته این روزنامه آمریکایی، اروپایی هایی که چشم امید به احیای اتحاد غرب دارند، امیدوارند دوران ریاست جمهوری ترامپ به زودی سر برسد و دولتی به ریاست معاون رئیس جمهور سابق آمریکا تشکیل گردد تا تاریخ جغرافیای سیاسی این کشور به ژانویه 2017 بازگردد؛ یعنی همان روزی که باراک اوباما کاخ سفید را ترک کرد. شاید بتوان امید اروپایی ها را خوب توصیف کرد، ولی این موضوع در تفکر ینگه دنیایی ها توهمی بیش نیست. ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود آمریکا و روابط این کشور با خارج را دگرگون کرد و شکاف های سیاسی و اجتماعی که در سال های گذشته به طور عجیبی وجود داشت، بهبود بخشید.

ترامپ در جمع سران اروپا

فایننشال تایمز نوشت: در دوران ریاست جمهوری ترامپ روابط میان آمریکا و چین تغییر کرد و به نوعی تنظیم مجدد شد که به نظر می آید تغییر آن در دوره ریاست جمهوری بایدن ممکن نباشد. گرچه قبل از ترامپ حزب دموکرات حامی سیاست حمایت از صنایع داخلی آمریکا بود، ولی اکنون حزب جمهوری خواه نیز احساسات شدید حمایت گرایانه مالی دارد و به چین نه تنها به عنوان یک رقیب مالی بلکه به عنوان چالشی برای رجحان فناوری خود نگاه می نماید.

این روزنامه آمریکایی مدعی شد که نمی توان نسخه جهانی سازی قبل از ترامپ را ترمیم کرد. کورت کمپبل و جیک سالیوان، دو متفکر برجسته سیاست خارجی حزب دموکرات در مقاله ای با عنوان موانع اجماع فزاینده در زمینه تعامل با چین تأیید کردند که دیدگاه تیم ترامپ از رقابت راهبردی با چین قابل قبول است و فقط لزوم اقدامات ظریف تر و هوشمندانه برای پیشبرد این راهبرد احساس می گردد.

دولت بایدن سیاست جذب متحدان آمریکا را در پیش خواهد گرفت

فایننشال تایمز مدعی افزایش تنش میان واشنگتن و پکن در دوره ریاست جمهوری بایدن شد و در گزارش خود آورده است: به این دلیل که محتمل است دولتی دموکراتیک بتواند موضوع حقوق بشر و دریای چین جنوبی را به لیست اختلافات دو کشور اضافه کند، کسانی در خاورمیانه و اروپا که مشتاق احیای سلطه آمریکا هستند، ناامید خواهند شد.

این روزنامه اضافه نمود: دولت بایدن سیاست جذب متحدان آمریکا را در پیش خواهد گرفت و توهین ها و تهدیدات ترامپ را تکرار نخواهد کرد، اما خروج آمریکا از خاورمیانه در سال های ریاست جمهوری اوباما با تصمیم وی برای خروج از عراق و اجتناب از مداخله در سوریه شروع شده بود. در این میان بایدن بیشتر از اوباما محتاط بود و حتی با افزایش نیروها در افغانستان مخالفت کرد. بنابراین بسیاری از رفتارها، روینمودها و ناسازگاری های دوران ترامپ در دوره بایدن ادامه می یابد.

انتهای پیغام/4106/4033/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 262

به "بایدن می تواند آمریکا را به دوران قبل از ترامپ بازگرداند؟، ادامه رویکردهای فعلی واشنگتن در دوره دموکرات ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن می تواند آمریکا را به دوران قبل از ترامپ بازگرداند؟، ادامه رویکردهای فعلی واشنگتن در دوره دموکرات ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید