توصیه های مهم برای کاهش استرس داوطلبان کنکور

به گزارش دکترای اقتصاد، تهران (پانا) - عضو هیات علمی گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه استرس زیاد موجب ایجاد اختلال در توجه و تمرکز و کاهش عملکرد داوطلبان در آزمون می شود، به تبیین راهکارهای موثر برای حفظ آرامش و سلامت روان داوطلبان کنکور پرداخت.

توصیه های مهم برای کاهش استرس داوطلبان کنکور

با ما همراه باشید و درباره بهترین نوا بیشتر بدانید.

به گزارش وبدا، دکتر امیرسام کیانی مقدم، عضو هیات علمی گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استرس را کاملا طبیعی و باعث افزایش اکسیژن رسانی مغز، افزایش تمرکز و توجه و بهبود عملکرد وعزم فرد دانست.

وی با اشاره به اهمیت نگرش افراد نسبت به استرس، بیان نمود: برداشت داوطلب از استرس بسیار اهمیت دارد؛ اگر به استرس و اضطراب ناشی از کنکور به نام یک چالش بنگرد، باعث بهبود عملکرد وی می شود و درصورتی که آن را یک تهدید ببیند و احساس کند مهارت و توانایی کافی برای مقابله با آن ندارد، منجر به کاهش عملکرد وی در امتحان می شود.

کیانی مقدم با بیان این نکته که تبعات استرس ناشی از کنکور صرفا مختص داوطلب نیست و بر روی سایر اعضای خانواده هم تاثیرگذار است، اضافه نمود: این فشارهای روانی می تواند منجر به ایجاد تعارض و تنش بین والدین یا بین والد و فرزند شود و حتی به کاهش سلامت روان خانواده بینجامد. بنابراین والدین و سایراعضای خانواده باید ضمن ایجاد جو آرام در منزل از داوطلب حمایت کنند تا این آزمون سرنوشت ساز را پشت سر بگذارد.

به گفته وی، خواب کافی و تغذیه مناسب در کنترل استرس داوطلبان کنکور بسیار اهمیت داشته و برنامه خواب داوطلب باید با ساعت برگزاری آزمون هماهنگ شود به خصوص در مورد داوطلبانی که امتحان آنان صبح برگزار می شود.

کیانی مقدم ایجاد محیط آرام و حمایتگر از طریق خانواده را عامل دیگری در کاهش استرس داوطلب نام کرد تا با آمادگی و آرامش کامل راهی محل آزمون شده و تمام توجه و تمرکزش بر روی آزمون معطوف شود.

توصیه های پیش از کنکور به والدین

ستادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، والدین را از هرگونه مقایسه و صحبت در مورد نتایج کنکور به دلیل اینکه باعث ایجاد استرس در داوطلب می شود برحذر داشت و گفت: به احساسات فرزندتان بها دهید و با وی در این خصوص گفت وگو کنید. زیرا وقتی فرد از هیجانات خود صحبت می کند، تخلیه هیجانی رخ می دهد و راحت تر می تواند با یک واقعه سنگین نظیر کنکور کنار بیاید.

وی اضافه نمود: در مورد کنکور، انتخاب رشته و دانشگاه در منزل اصلا صحبت نشود و مقایسه ای صورت نگیرد، زیرا باید از هرگونه تنش بیرونی و درونی اجتناب کنید. در عوض به دانش آموز اطمینان دهید که تلاش خود را کرده و تلاش وی قابل تقدیر و ستایش است.

به گفته وی، برای آرامش داوطلبان اجتناب از هرگونه تنش و تعارض و موضوعات اضطراب آور در خانه مانند مهمانی دادن و مهمانی رفتن الزامی است و محیط منزل باید آرام باشد.

کیانی در ادامه، تشویق زحمات یکساله داوطلب از طریق والدین را نکته مهمی برشمرد و تقدیر از تلاش وی، پرهیز از صحبت درخصوص نتیجه کنکور را از راهکارهای موثر برای ایجاد آرامش در داوطلبان نام کرد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: نگاه فرایندی به فرزند خویش داشته باشید و فارغ از هر نتیجه ای به وی افتخار کنید؛ این مولفه در ایجاد آرامش داوطلب بسیار مهم است و بهتر است حتما روز کنکور انجام دهید.

وی به والدین توصیه کرد: روز آزمون دغدغه و اتفاقات نوی برای فرزندتان رقم نزنید و با صحبت های آرامش بخش و حمایتگرانه به وی یادآوری کنید کنکور یک چالش در پیش روی اوست و یک تهدید نیست و این آزمون مرحله ای از زندگی وی محسوب می شود که باید از آن بگذرد، اما همه زندگی وی نیست.

توصیه های شب قبل از کنکور به داوطلبان برای دستیابی به نتیجه مطلوب تر

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به داوطلبان توصیه کرد که حتما شب قبل از آزمون حداقل هفت ساعت خواب را داشته باشند و به نحوی برنامه ریزی شود که اگر ساعت 8 صبح امتحان دارد، دو تا سه ساعت زودتر بیدار شود. نرمش مختصری انجام دهد و وقت کافی برای صرف صبحانه مناسب و رفتن به محل آزمون داشته باشد.

به گفته وی، داوطلبان می توانند از تکنیک های آرام سازی و برنامه مدیریت استرس استفاده کنند تا حداقل استرس را برای آزمون داشته باشند.

کیانی مقدم توکل به خدا را یکی از مولفه های مهم در آرامش و کاهش استرس در داوطلب برشمرد و تاکید کرد که داوطلبان به هیچ وجه مطالعه کتب درسی و مطالب نو نداشته باشند، زیرا می تواند تاثیر منفی در عملکرد آنها داشته باشد.

تغذیه و فعالیت داوطلب در روز قبل از آزمون

وی درخصوص تغذیه و فعالیت داوطلب در روز قبل از آزمون، گفت: روز قبل از کنکور داوطلب می تواند صبحانه مفصل و ناهار کامل صرف کند، اما برای شام بهتر است غذای چرب نخورد. بهتر است تمامی اعضای خانواده هنگام صرف وعده های غذایی کنار هم باشند، با یکدیگر صحبت کنند و همدیگر را تایید کنند و محیط آرام بخشی ایجاد شود.

استادیار گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه، فعالیت های ورزشی سبک را برای داوطلب بلامانع دانست و اضافه نمود: داوطلب باید روز قبل از آزمون از هرگونه فعالیت سنگین دوری کند، زیرا منجر به خستگی وی می شود و در هنگام خوابیدن دچار مشکل می شود. خواب عصر را حذف کند تا شب بتواند به راحتی بخوابد و حتما حداقل هفت ساعت خواب در شب قبل از کنکور داشته باشند.

وی تاکید کرد: برای ایجاد یک محیط آرام و ایمن برای داوطلب به منظور حضور در کنکور باید از مهمانی رفتن و مهمانی دادن و معاشرت با سایر افراد خانواده در شب قبل از کنکور اجتناب کنیم، زیرا حضور افرادی غیر از اعضای خانواده می تواند نتیجه عکس دهد و باعث افزایش نگرانی شود و اضطراب دانش آموز را بالا ببرد.

توصیه های لازم به داوطلبان در روز برگزاری کنکور

وی همچنین به داوطلبان توصیه کرد: در روز کنکور آرامش خود را حفظ کنید. توکل به خدا یکی از مولفه های مهم در کاهش استرس است و بسیار به شما کمک می کند. با خود تکرار کنید من تمام تلاشم را کردم و الان وقت نتیجه گرفتن است. از بازکردن کتاب اجتناب کنید. دو سه ساعت قبل از امتحان از خواب بیدار شوید. صبحانه کامل مصرف کنید و حتما تغذیه همراه خود به سر آزمون ببرید.

به گفته کیانی مقدم، بهتر است والدین همراه داوطلبان باشند تا احساس امنیت بیشتری برای آنان ایجاد کنند. این حمایت باعث کاهش استرس داوطلبان می شود.

تشریح راهکارهای افزایش توجه و تمرکز در سر آزمون

این استادیار دانشگاه توکل به خدا و نفس عمیق کشیدن را در ایجاد تمرکز و آرامش بیشتر داوطلب موثر دانست و گفت: پس از توکل به خداوند، داوطلب برای آرامش و تمرکز بیشتر بهتر است چند تنفس عمیق سه مرحله ای انجام دهد به این صورت که 5 ثانیه دم، 5 ثانیه نگه داشتن نفس و5 ثانیه هم بازدم وی به طول بینجامد و چندین بار این کار را انجام دهد.

دکترای روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اضافه نمود: داوطلب در هنگام شروع آزمون با خود تکرار کند قرار نیست به همه سوالات پاسخ دهد و اگر سوالی سخت است برای همه سخت است. همچنین، زمان خویش را مدیریت کند و ابتدا به سوالاتی که پاسخ آنها را می داند جواب دهد و وقت باقیمانده را به سوالاتی اختصاص دهد که سختتر بوده و نتوانسته پاسخ دهد.

کیانی مقدم برای حفظ سلامت روان داوطلبان پس از برگزاری آزمون سراسری به خانواده ها توصیه کرد: از هرگونه پیش بینی نتیجه کنکور، مقایسه فرزندشان با دیگران و حتی صحبت درمورد دانشگاه مدنظرشان اجتناب کنند. در صورت امکان با تفریحات سالم باعث بازیابی روحیه فرزندشان شود. مرتبا در منزل تلاش فرزندشان را مورد تحسین قرار دهند، نه نتیجه ای که قرار است بگیرد.

کنکور بخشی از زندگی است و همه زندگی نیست

وی در پایان سخنانش ضمن آرزوی موفقیت برای تمامی داوطلبان، اظهار داشت: والدین بهتر است روی ارزش ها به ویژه ارزش های اخلاقی فرزند خویش بیشتر تاکید کنند و به وی یادآور شوند که کنکور بخشی از زندگی است و همه زندگی نیست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1083

به "توصیه های مهم برای کاهش استرس داوطلبان کنکور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های مهم برای کاهش استرس داوطلبان کنکور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید