خبرنگاران ترامپ شکاف های اجتماعی آمریکا را عمیق کرده است

به گزارش دکترای اقتصاد، تهران - خبرنگاران - قتل فجیع جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی به دست پلیس این کشور و نحوه مواجهه ترامپ با اعتراضات به این قتل شکاف های نژادی جامعه آمریکا را فعال کرده و به نظر نمی رسد ترامپ بتواند به سادگی این بحران را پشت سر بگذارد.

خبرنگاران ترامپ شکاف های اجتماعی آمریکا را عمیق کرده است

واکنش های خشونت آمیز به کشته شدن جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در تعداد زیادی از شهرهای این کشور انجام می شود، آنچنان گسترده است که ممکن است آینده سیاسی این کشور را تحت تاثیر قرار دهد. نکته ای که در این میان خودنمایی می کند، شکاف طبقاتی و نژادی است، شکافی که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ عمیق تر شده است.

اگرچه اعتراضات کنونی همه اقشار مردم را به خیابان ها کشانده است و سابقه کشته شدن سیاهپوستان به دست پلیس آمریکا و اعتراضات پس از آن مساله تازه ای نیست اما آنچه این تظاهرات را متمایز می کند وسعت و گستردگی آن و تاکید دونالد ترامپ به سرکوب اعتراضات با تمسک به باورهای مذهبی است.

ترامپ در کارزار انتخاباتی خود از ادبیات ضد مهاجران و نژادپرستانه استفاده کرد. بسکمک از کارشناسان معتقدند همین ادبیات به پیروزی او در انتخابات کمک کرد در واقع او توانست آراء جمعیت سفیدپوست خصوصا از لایه های پایین اجتماعی و اقتصادی را کسب کند.

جو بایدن، نامزد انتخابات 2020، اواخر فروردین ماه در مورد طبقات و لایه های اجتماعی حامی ترامپ گفت که در کارزار انتخاباتی اش احتمالا نتواند به هسته مرکزی هواداران ترامپ دسترسی پیدا کرده و حمایت آنان را جلب کند. بایدن گفت: شماری از هواداران ترامپ به این خاطر از او طرفداری می کنند که او سیاستی مبنی بر شکاف را پی می گیرد. آنان از شکاف نژادی و مذهبی استقبال می کنند. ترامپ یکی از معدود رؤسای جمهور است که توانسته عامدانه کشور را دچار شکاف کند.

با چنین زمینه اجتماعی و سیاسی، بی جهت نیست که پلیس آمریکا با یک مرد سیاهپوست چنین رفتار خشنی می کند و اعتراضاتی گسترده را باعث می شود. ترامپ از ابتدای ریاست جمهوری برای تامین منافع خود به شکاف های نژادی دامن زده است و اعتراضات اخیر آمریکا حاکی از فعال شدن چنین شکاف هایی است.

سال گذشته ترامپ در اقدامی بسیار عجیب در توییتی به گروهی از کنندگان کنگره از حزب دموکرات گفت که آنها اصالتا از کشورهای دیگری آمده اند و بهتر است به کشورهای خود بازگردند و مسائل آنجا را حل کنند. کشورهایی که به نوشته ترامپ، دولت های ناکارآمد، فاسد و فاجعه باری دارند. رییس جمهوری آمریکا در دو توییت دیگر این بحث را ادامه داده و گفته که آنها به آمریکا آمده اند تا به ما بگویند چطور باید دولت را اداره کنیم. او پیشنهاد کرده که این کنندگان به همان جایی که از آن آمده بازگردند و مسائل آنجا را حل کنند. رنگین پوست بودن مخاطبان این توییت نشانه ای است از بیگانه ستیزی و فزونی جویی نژادی رئیس جمهوری آمریکا بود. با این حال نباید فراموش کرد که در ساختار قدرت در آمریکا هم چنین ذهنیت نژاد پرستانه ای حاکم است کما اینکه نهادهای مسئول و نظارتی آمریکا می توانستند در قبال چنین ادبیاتی ترامپ را بازخواست کنند. هرچند حامیان و فعالان حقوق مدنی، دانشمندان حوزه علوم اجتماعی و حتی بسکمک شهروندان عادی آمریکا همگی بر این موضوع توافق نظر دارند که دونالد ترامپ یک نژادپرست به مفهوم واقعی کلمه است

آمریکایی های معترض به مرگ جورج فلوید در مینیاپولیس، به افزایش برخوردهای خشن پلیس با سیاه پوستان پس از روی کار آمدن ترامپ اشاره کرده و می گویند که او در حال عمیق تر کردن شکاف های نژادی و فرهنگی در این کشور است.

ترامپ پیش از این در جلسه ای با حضور کنندگان جمهوری خواه و دموکرات کنگره ضمن اشاره به مهاجرانی که از هائیتی، السالوادور و بعضی از کشورهای آفریقایی به آمریکا مهاجرت کرده اند، گفت: چرا این مردم را از کشورهایی که چاه توالت هستند، به اینجا راه می دهیم؟ رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنان خود گفت ترجیح می دهد مهاجرانی از کشورهایی مانند نروژ به آمریکا بروند.

کاخ سفید بدون تکذیب کردن این سخنان در بیانیه ای گفت که بعضی از سیاستمداران در واشنگتن مدافع منافع کشورهای خارجی هستند ولی آقای ترامپ همیشه برای مردم آمریکا می جنگد. بر اساس این بیانیه ترامپ در پی اصلاح قوانین مهاجرتی آمریکاست تا این کشور پذیرای مهاجرانی باشد که به رشد اقتصادی آمریکا کمک کنند.

سخنان ترامپ و واکنش کاخ سفید البته درآن روزها زمینه ساز اعتراض بسکمک از سیاستمداران و نهادهای بین المللی شد از جمله کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر درخصوص اظهارات ترامپ گفت: نژادپرستانه بهترین لفظی است که می توان در مورد این اظهارات به کار برد. نمی توان تمام کشورها و قاره هایی را که مردمشان به علت سفید نبودن مورد استقبال قرار نمی گیرند، گند و کثافت نامید.

کرونا و نژادپرستی

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست چندی پیش در سرمقاله خود به رفتارهای تبعیض آمیز دولت ترامپ در اوج گسترش کرونا اشاره کرد و نوشت، باوجود آنکه کروناویروس تفاوتی بین نژادهای مختلف قائل نیست اما آمریکا رفتارهای نژادپرستانه دارد.

در این گزارش آمده است، تا جایی که می دانیم ویروس جدید کرونا تبعیضی بین نژادها قائل نیست اما آمریکا رفتارهای تبعیض آمیزی دارد و آمار و ارقامی که تا به امروز منتشر شده نشان می دهد، سیاهپوستان به یک میزان نامتناسب در آمریکا بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می دهند.

این گزارش به آمار و ارقام منتشر شده اشاره کرد و نوشت، آمار و ارقامی که در هفته های اخیر از شهرها، مناطق و ایالات منتشر شده، نگران کننده است، 30 درصد از جمعیت شیکاگو سیاهپوست هستند اما 70 درصد از افرادی که در این شهر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند، سیاهپوست می باشند.

اگر چه قانون اساسی آمریکا تبعیض براساس رنگ پوست و نژاد را محکوم می کند، اما شکاف اقتصادی و سیاست های دولت این کشور تبعیض و جداسازی نژادی نهادینه می کنند. فضای سیاسی و اجتماعی آمریکا مدت هاست که قطبی شده است. بخش اعظم این شرایط حاصل سیاست های نژاد پرستانه ترامپ از زمان حضور در کاخ سفید است که آمریکا را در آستانه زلزله ای بزرگ قرار داده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 413

به "خبرنگاران ترامپ شکاف های اجتماعی آمریکا را عمیق کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ترامپ شکاف های اجتماعی آمریکا را عمیق کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید