خبرنگاران نمکی: ایران به صادرکننده تجهیزات مدرن پزشکی تبدیل شده است

به گزارش دکترای اقتصاد، تهران- خبرنگاران - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران هم اکنون با وجود مسائل مربوط به بیماری کرونا در کشور توانسته به همت جامعه اساتید و فناوران جوان تحصیلکرده و دانشگاه های علوم پزشکی از یک وارد کننده لوازم و تجهیزات پزشکی، به یک فراوری کننده و البته صادر کننده تجهیزات مدرن در جهان تبدیل شده است.

خبرنگاران نمکی: ایران به صادرکننده تجهیزات مدرن پزشکی تبدیل شده است

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش خبرنگاران، دکتر سعید نمکی شامگاه شنبه در آئین افتتاح بیست و یکمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی، سیزدهمین جشنواره شهید مطهری و دومین جشنواره دانشجویی ایده های نوآورانه در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در سخنانی که به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد، اضافه کرد: نخستین رکن معلمی عاشق پیشگی است و معلم عاشق هرگز خسته نمی گردد.

وی در این آئین که باحضور جمعی از مدیران حوزه معاونت آموزشی، اساتید و صاحب نظران علوم پزشکی برگزار گردید، نافع بودن علم را مورد توجه قرار داد و گفت: معلم عاشق باید منور به علم معرفت و شکیبا باشد و با هر کمبودی بسازد.

نمکی اظهار کرد: یک معلم خوب باید بتواند علاقه و دلبستگی به آب و خاک در دانشجویان خود ایجاد کند، متاسفانه در حال حاضر ما اسطوره های اینگونه را گرچه هستند، اما کمتر داریم.ما از معلمان قدیم یادگرفتیم که ماندگاری در این آب و خاک و کار برای مردم بزرگترین عبادت است اما متاسفانه امروز معلمانی داریم که پل ارتباطی بین دانشجویان و نخبگان کشور با بیرون از مرزها شده اند.

وی ادامه داد: این یعنی معلمانی که همزمان که در این آب و خاک هستند و دل در گرو خارج از کشور نه برای کسب علم و دانش بلکه برای زندگی دیگر دارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اگرچه ما وظیفه داریم فضای مناسبی برای ماندگاری جوانان کشور فراهم کنیم اما اینکه معلم دانشگاه نخبگان هوشی را انتخاب و پلی برای انتقال این جوانان به خارج از کشور گردد، عادلانه نیست و از عاشقی به دور است.

وی در عین حال بیان نمود: امروز به رغم همه این بحث ها و تنگناها به لطف خداوند و همت بالای اساتید و معلمان و دانشجویان رشد قابل توجهی در نیروی انسانی نخبه و متخصص داریم و توانسته ایم در شرکت های دانش بنیان خلق ثروت کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: ما در طول 2 ماه گذشته و با وجود مشکل کرونا در کشور توانسته ایم به همت جامعه تحصیلکرده کشور و دانشگاه های علوم پزشکی و فارغ التحصیلان آنها از یک وارد کننده لوازم و تجهیزات پزشکی به یک فراوری کننده و البته صادر کننده تجهیزات مدرن تبدیل شویم.

وی اضافه کرد: ما توانستیم به لطف خداوند و با همت و یاری بزرگان عرصه پزشکی کشور به عنوان پیشکسوتان و معلمان، بیماری کووید - 19 را در کمتر از 2 ماه به گونه ای مهار کنیم که از خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا جلو بیافتیم.

نمکی گفت: شاخص های کشور در میزان سرمایه گذاری مادی در ایجاد تخت های آی سی یو و عادی، قابل قیاس با شاخص های کشورهایی که از ایران عقب افتاده اند نبوده است، آنچه که به کار آمد همت، غیرت، متانت و دانش بزرگان علم پزشکی این کشور بوده است.

وی با اشاره به رشادت های پیشکسوتان عرصه پزشکی در یاری به بیماران مبتلا به کرونا در مراکز درمانی گفت:با اینکه بسیار توصیه می شد افراد مسن در مقابل کرونا شکنننده تر هستند و ریسک ابتلای آنها به این بیماری بالاست و نباید به میدان بروند، اما اساتید پیشکسوت علم پزشکی دل به دریا زدند و در روزهای نخست شیوع بیماری که پوشش و امکانات حفاظتی محدود بود برای تشویق دل بستگی پزشکان جوان برای یاری به مردم دل به آتش زدند و در خط نخست مبارزه با ویروس کرونا جانفشانی ها کردند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: نیازمند تربیت انسان هایی هستیم که دردهای امروز جامعه را بفهمند و برای علاج تک تک آنها راه حل داشته باشند. امروز دانشگاه های ما نیازمند تحول در نیروی انسانی است. در دانشگاه ها ژنرال زیاد تربیت می کنیم، اما سرباز کم است.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 483

به "خبرنگاران نمکی: ایران به صادرکننده تجهیزات مدرن پزشکی تبدیل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نمکی: ایران به صادرکننده تجهیزات مدرن پزشکی تبدیل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید