مخالفت نظامیان آمریکا با تصمیم های ترامپ

به گزارش دکترای اقتصاد، وزرای دفاع فعلی و سابق آمریکا به مخالفت با تصمیمات ترامپ در مورد اعزام ارتش به شهرهای عظیم پرداختند.

مخالفت نظامیان آمریکا با تصمیم های ترامپ

به گزارش خبرنگاران به نقل از یورونیوز، مارک اسپر، وزیر دفاع فعلی آمریکا در حالی در اظهاراتی متناقض با سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور تاکید نمود با اعزام نیروهای ارتش به شهرهای عظیم مخالف است که جیمز متیس وزیر دفاع پیشین ایالات متحده نیز در بیانیه تندی علیه ترامپ موضع گیری نموده است؛ بیانیه ای که واکنش تندتر ترامپ را در پی داشت.

جیمز متیس در بیانیه خود گفته است: دونالد ترامپ، نخستین رئیس جمهور در طول زندگی من است که سعی نمی کند مردم آمریکا را متحد کند، حتی وانمود به این کار همم نمی کند. در عوض او کوشش دارد بین ما شکاف بیاندازد.

رئیس سابق پنتاگون افزود: آنچه شاهدش هستیم عواقب سه سال کوشش عامدانه است. آنچه شاهدش هستیم عواقب فقدان رهبری بالغ در طول سه سال است.

بیانیه متیس در حالی منتشر شد که بسیاری از شهرهای عظیم آمریکا پس از انتشار ویدئویی از برخورد پلیس مینیاپولیس با جورج فلوید که منجر به مرگ این مرد سیاهپوست شد، صحنه اعتراض و ناآرامی شده اند. این اعتراض ها نهمین شب خود را نیز پشت سر گذاشت.

جیمز متیس که حدود دو سال در دولت دونالد ترامپ وزیر دفاع بود، در دسامبر 2018 از مقام خود کناره گیری کرد.

وی در بیانیه خود توضیح داد: وقتی 50 سال پیش وارد ارتش شدم، قسم خوردم که از قانون اساسی دفاع و حمایت کنم. اما هرگز در خواب هم نمی دیدم به نیروهای نظامی که همان سوگند را یاد نموده اند، دستور داده گردد حقوق هموطنان آمریکایی خود را که در قانون اساسی به آن اشاره شده است، نقض نمایند. هیچگاه تصور نمی کردم آن ها بخواهند فرصتی برای دریافت عکس های عجیب را برای فرمانده منتخب کل قوا در حالی که فرماندهان نظامی کنار او ایستاده اند، فراهم نمایند.

اشاره متیس به حضور روز دوشنبه رئیس جمهوری آمریکا در کلیسای سنت جان در نزدیکی کاخ سفید است که وی با پای پیاده روانه این کلیسا شد و روبروی آن انجیلی را با دست بالا برد و سپس با افراد حاضر عکس یادگاری گرفت. پیش از این برنامه، راستا عبور ترامپ از حضور معترضان با استفاده از گاز اشک آور و ابزارهای دیگر خالی شده بود.

متیس در بیانیه خود تاکید نمود که وقایع این هفته آمریکا را با عصبانیت و وحشت زده تماشا نموده است. وی از خواسته معترضان که عدالت برابر طبق قانون است، حمایت کرد و گفت: این شعار چیزی است که مردم معترض به حق خواستار آن هستند.

  • ترامپ: خشنودم سگ دیوانه رفته است

اما این بیانیه واکنش تند ترامپ را در پی داشت به طوریکه وی در توئیتی نوشت: شاید تنها وجه مشترک بین من و باراک اوباما در این است که هر دوی ما افتخار اخراج جیمز متیس را داریم. وی تاکید نمود که از متیس خواسته بود که استعفا دهد و از این بابت احساس خوبی داشت.

ترامپ به لقب متیس اشاره نمود: لقب او آشوب بود که من آن را دوست نداشتم و به سگ دیوانه تغییر پیدا کرد.

وی در این رشته توییت نوشت که او به متیس یک زندگی تازه داد اما از پسش برنیامد. ترامپ در نهایت تاکید نمود از اینکه او رفته است خشنود است.

  • وزیر دفاع فعلی نیز بر طبل مخالفت کوبید

اما همزمان با جدال ترامپ با وزیر دفاع سابقش، وزیر دفاع فعلی نیز بر طبل مخالفت کوبید. در روزهای اخیر، ناآرامی های داخلی ترامپ را ترغیب نموده است تا فرمانداران ایالت ها را برای استفاده از روش های سخت گیرانه تر و نیروهای بیشتر برای مقابله با معترضان فراخواند. وی همچنین تهدید کرد اگر ایالت ها قادر به فرونشاندن ناآرامی ها نیستند او ارتش را به میدان می آورد.

موضوعی که واکنش وزیر دفاع فعلی آمریکا را نیز در پی داشت و او در یک نشست خبری تاکید نمود که استفاده از نیروهای ارتش تنها در وخیم ترین شرایط اضطراری و به عنوان آخرین گزینه مجاز است.

وی به قانون معروف به قانون شورش اشاره نمود. این قانون در سال 1807 به تصویب رسیده است و اگر رئیس جمهوری آمریکا بخواهد نیروهای ارتش را به ایالت ها بفرستد باید این قانون را به اجرا بگذارد.

مارک اسپر در سخنان شب گذشته خود تاکید نمود که موافق اجرای قانون شورش نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 480

به "مخالفت نظامیان آمریکا با تصمیم های ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت نظامیان آمریکا با تصمیم های ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید