کاهش 55 درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور

به گزارش دکترای اقتصاد، مهندس محسن فرهادی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، گفت: ستاد ملی کرونا در جلسه روز 17 خرداد ماه، مصوبات و تصمیمات مهمی را داشت؛ از جمله اینکه اجازه یکسری بازگشایی ها مانند بازگشایی مهد های کودک ها، آغاز به کار تور های سیاحتی از تاریخ 24 خرداد ماه و آغاز فعالیت های فرهنگی مانند سینماها، تئاتر و ... از یکم تیر ماه، صادر شد.

کاهش 55 درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور

به گزارش ایسنا، وی اضافه نمود: در عین حال ستاد ملی مقابله با کرونا دو مصوبه مهم دیگر هم داشت؛ اولین مصوبه این بود که کلیه دستگاه های اجرایی کشور را موظف کرد که با کرونا زندگی کرده و تمام برنامه ها و پروژه های عملیاتی شان را با وجود و زندگی با کرونا اجرایی و عملیاتی کنند. مصوبه مهم دیگر تشدید کنترل ها بر روی اجرای پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و رعایت الزامات محیط و کار در فضای کسب و کار و صنعت بود.

کاهش حدود 55 درصدی اجرای پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اصناف

وی درباره چگونگی اجرای پروتکل های بهداشتی از سوی اصناف مختلف و مردم اضافه نمود: تا 27 اردیبهشت ماه شرایط اجرای پروتکل ها در کشور در حد مطلوب بود و تا میانگین 77.57 درصد مردم و کسب و کار ها پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند که در شهر تهران به 56 درصد می رسید.

فرهادی ادامه داد: متاسفانه تا 15 خرداد ماه این میانگین در کل کشور به 22.66 درصد نزول کرد و متاسفانه شهر تهران که گلوگاه اصلی مراودات و کسب و کار در کل کشور است، به 10.54 درصد نزول کرد که این موضوع زنگ خطری را برای ما به صدا درمی آورد. باید توجه کرد که عملا زمانی می توانیم بازگشایی ها را انجام داده و ادامه دهیم و با کرونا همزیستی کنیم و با سلامت فعالیت کنیم که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم. شرایط مترو، اتوبوس و تاکسی هم به هیمن منوال است و هم از مردم و هم از ارائه دهندگان خدمات عمومی خواهش می کنم که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

تشدید نظارت ها بر اجرای پروتکل های بهداشتی و احتمال برخی تعطیلی ها

وی همچنین گفت: همانطور که رییس جمهور اعلام کردند، بازگشایی خاص ایران نیست و در همه جای دنیا این بازگشایی ها را انجام می دهند. نکته مهم این است که بازگشایی ها را با نظارت های تشدید یافته و قانونی انجام دهیم و خدمت گیرنده و خدمت دهنده، با هم در این زمینه کمک کنند. ما هر دو شیوه را انتخاب کردیم. بر این اساس به تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور اعلام کردیم که نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی را تشدید کنند. این تشدید ها متاسفانه برخلاف میل پیش بینی می کنیم با یکسری تعطیلی ها همراه باشد.

تعطیلی بیش از 250هزار واحد صنفی و صنعتی تا کنون

وی ادامه داد: تا به امروز بیش از 250 هزار واحد صنفی و صنعتی در کل کشور به دلیل عدم اجرای پروتکل های بهداشتی تعطیل شدند که رقم بزرگی است و طبیعتا باید این موارد کاهش یابد. اجرای پروتکل فقط از سوی خدمت دهنده نیست، بلکه خدمت گیرنده هم باید پروتکل ها را رعایت کند. من همچنان تقاضا دارم که مردم جمیعا پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. اگر بخواهیم زندگی و کسب و کار را با ویروس داشته و بیمار نشویم، باید این موارد را رعایت کنیم.

شرایط ناامید کننده در تهران

وی اضافه نمود: شرایط رعایت پروتکل ها در شهر تهران نسبت به سایر استان ها به دلیل جمعیت و حمل و نقل زیاد و مسافرت های درون شهری و فعالیت و عدم رعایت پروتکل ها از سوی مکان هایی مانند پاساژ ها که گلوگاه های تجاری و کسب و کار استان های دیگر هم هستند، مقداری ناامید کننده تر است. بر همین اساس باید آموزش و اطلاع رسانی را در دستور کار قرار دهیم. ما هم برخلاف میل مان برخورد های قضایی و حقوقی را با متخلفین انجام می دهیم.

قلیان همچنان ممنوع

فرهادی درباره مصرف دخانیات و به ویژه قلیان در شرایط کرونایی، گفت: در همه گیری کرونا ممنوعیت مصرف مواد دخانی حساسیت بیشتری دارد؛ چراکه این بیماری تنفسی است و شلنگ و تجهیزات قلیانی که استفاده می شود، عمومی بوده و به راحتی می تواند منجر به انتقال کرونا شود. حتی اگر شلنگ یکبار مصرف باشد، نباید تصور کرد که لوله قلیان فاقد ویروس است. زیرا تصور اشتباهی است. تمام اجزای قلیان و حتی داخل آب آن هم می تواند ویروس را منتقل کند.

احتمال بازگشایی پلکانی تالار های پذیرایی

اتاق اصناف نظارت هایش را تشدید کند

وی درباره بازگشایی تالار های پذیرایی نیز گفت: تا به امروز مصوبه ای برای بازگشایی تالار های پذیرایی نداشتیم. البته طبیعتا این موضوع در دستور کار قرار گرفته است و احتمالا تالار های پذیرایی به صورت پلکانی بازگشایی شوند. پیشنهادمان این است که با توجه به گرم شدن هوا تالار های روباز شاید بتوانند زودتر از سایر تالار ها فعالیت شان را آغاز کنند. البته تعداد زیادی از تالار ها به صورت زیرزمینی خدمات دهی می کنند، اما این کار غیرقانونی است. از همین جا از اتاق های اصناف ایران و خصوصا اتاق اصناف تهران، می خواهیم که طبق وظایف شان مطابق ماده 17 قانون نظام صنفی، نظارت هایشان را تشدید کرده و با بازرسان ما در دانشگاه های علوم پزشکی همکاری مشترک کنند تا بتوانیم با متخلفین برخورد کنیم.

الزام ثبت نام مهدکودک ها در سامانه وزارت بهداشت

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره جزییات بازگشایی مهد های کودک، گفت: واقعیت این است که مهد های کودک در شرایط عادی هم از حساسیت های زیادی برخوردارند؛ چراکه خردسالان و بچه ها و شیرخواران در این مراکز نگهداری می شوند و ما همیشه به این مراکز به عنوان مراکزی بسیار مهم و کلیدی نگاه می کردیم. طبیعتا در زمینه بازگشایی این مراکز نیز حساسیت هایی داریم. پروتکل بهداشتی آن بارگذاری شده و کلیه مهد های کودک موظفند که در سامانه Salamat.gov.ir ثبت نام کنند و مجوز ها را اخذ کنند. باید توجه کرد که این مراکز بیش از گذشته باید موارد بهداشتی را رعایت کنند. البته رعایت بهداشت فردی، بهداشت مهدکودک و بهداشت مواد غذایی داخل این مراکز، موضوع جدیدی نیست و از گذشته وجود داشته که در شرایط کرونا مقداری تشدید می شود.

وی اضافه نمود: در عین حال خواهشم از مدیران مهدکودک ها این است که نسبت به سلامت بچه ها و مربیان، حساسیت و کنترل بیشتری داشته باشند و حتما وارد سامانه غربالگری شده و خوداظهاری کرده و شرایط سلامت آن ها را به صورت روزانه اعلام کنند. به محض مشاهده علائم و یا شک به آن حتما از ورودشان به مهد های کودک خودداری کرده و به مراکز خدمات جامع 16 ساعته ای که در کل کشور راه اندازی شده، مراجعه و سلامت شان را چک کنند.

اهمیت تهویه و گندزدایی صحیح در مهدکودک ها

فرهادی ادامه داد: نکته مهم در مهد های کودک وجود تهویه است. نحوه استفاده از کولر های آبی، گازی و تهویه مطلوب را جدی گرفته و دریچه های کولر را تا حد امکان به سمت افراد نگذارند و به طور غیرمستقیم باشد و تا جایی که امکان دارد، حتما پنجره ها را هم برای هوادهی طبیعی باز کنند. نکته مهم دیگر در مهد های کودک بحث استفاده از مواد ضدعفونی کننده و گندزدا است که باید از آن ها مطابق دوز هایی که در پروتکل ها اعلام کردیم، استفاده کنند؛ چراکه می توانند به سلامت ریه بچه ها آسیب بزنند. حتما قبل از اینکه بچه ها در مهد حاضر شوند، این اقدام انجام شود و از ترکیبات کلره تا حد امکان در اتاق ها استفاده نشود و اگر هم می خواهند استفاده کنند، قبل از حضور بچه ها انجام شود، هوادهی خوب اتفاق افتد و سپس بچه ها وارد شوند. زیرا این مواد می توانند آلرژی تنفسی ایجاد کنند و مسائل تنفسی را به وجود آورند که خطرش کمتر از کرونا نیست.

گلایه از شرایط مترو

ناوگان حمل و نقل عمومی تقویت شود

فرهادی درباره شرایط مترو نیز گفت: گلایه ها نسبت به شرایط مترو کاملا درست است و ما هم این گلایه ها را رسما اعلام کردیم. طبیعتا اجرای طرح ترافیک در کنار بازگشایی مراکز کسب و کار و ادارات، حجم تردد ها را افزایش می دهد و امکانات شهرداری تهران و شهرداری های سایر استان ها محدود است و لازم است که ناوگان عمومی تقویت شود. با همین ناوگان کم، رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی الزامی است. حتی اگر ماسک بزنیم، اما در مترو و اتوبوس و... تراکم جمعیت داشته باشیم، قطعا ماسک فاقد ارزش می شود.

لزوم فعالیت اتوبوس ها و هواپیما ها با 50 درصد ظرفیت

تردد های غیرضرور ممنوع

وی در این باره اضافه نمود: اتوبوس ها اعم از برون شهری و درون شهری و هواپیما ها باید با 50 درصد ظرفیت شان استفاده کنند. همانطور که در مصوبه ستاد هم در زمینه سینما ها و مراکز فرهنگی و هنری این درصد دیده شده است. اگر طرح ترافیک را اجرا کنیم، ترددهایمان رو به افزایش باشد و پروتکل ها را رعایت نکنیم، این شرایط در مترو ها و خطوط حمل و نقل مان ادامه خواهد داشت. باید حمل و نقل عمومی تقویت شود و مردم همچنان از تردد های غیر ضروری اجتناب کرده و تردد را کماکان برای تهیه ارزاق و سر کار رفتن انجام دهند. اگر این موارد را رعایت کنیم در تهران هم شاهد کاهش تراکم خواهیم بود.

فرهادی درباره ارائه امکانات و تجهیزات حفاظت فردی به برخی از اصناف مانند اغذیه فروشی ها، نانوایی ها و... گفت: مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا در همان ابتدا توزیع ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده و گندزدا تحت تولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت. ضمن احترام به کمک های اتحادیه ها و اصناف، فکر می کنم وظیفه تعیین تامین این اقلام با خود صنف است که به وسیله وزارت صمت بتوانند این مشکل را رفع کنند.

چگونگی صدور کارت سلامت برای اغذیه فروشی ها و نانوایی ها

فرهادی در زمینه صدور کارت سلامت برای اغذیه فروشی ها، نانوایی ها و ...، گفت: در زمینه صدور کارت بهداشت هم تغییری نداشتیم و تمام دست اندرکاران مواد غذایی از طبخ گرفته تا فرآوری آن ها، مدت زمان کارت سلامت شان شش ماهه است مانند نانوایان، آشپز ها و کسانی که سرو غذا را بر عهده دارند. افراد دیگری که بر روی طبخ تاثیر مستقیم ندارند، مانند بسته بندی اتوماتیک نیز مدت زمان کارت بهداشت شان یک ساله است.

امکان انتقال کرونا به وسیله استخرها؛ آری یا خیر؟

کرونا به وسیله آب شرب منتقل نمی شود

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا، درباره احتمال انتقال ویروس کرونا به وسیله آب و آب تنی کردن در استخر یا رودخانه ها، گفت: بر اساس آخرین مستندات علمی، ویروس کرونا به وسیله آب منتقل نمی شود، اما می تواند در آب حضور داشته باشد. خوشبختانه میزان کلر آزاد باقی مانده که در آب شرب یا استخر ها زده می شود، به راحتی ویروس کرونا را از بین می برد. بر همین اساس در آب شرب شهری تا به امروز موردی از جداسازی ویروس کرونا نداشتیم و اصلا جزو شاخص های کنترلی مان هم نیست. در استخر های شنا از خود آب استخر نگرانی نداریم، زیرا میزان کلر باقی مانده و کدورت آب طبق استاندارد است و سیستم تصفویه، اجازه فعالیت ویروس کرونا در آب را نمی دهد.

وی اضافه نمود: البته از آنجایی که فضا های مشترک در استخر ها زیاد است و از ورودی استخر آغاز می شود و راهروها، حمام و دوش، سرویس های بهداشتی، رختکن ها و سایر سطوح را هم شامل می شود و ویروس کرونا می تواند به وسیله این سطوح منتقل شود و بر همین اساس ما در این زمینه حساسیت داریم.

بازگشایی کدام ورزش ها همچنان ممنوع است؟

فرهادی تاکید کرد: در زمینه آب تنی در رودخانه ها، مشکل بیماری منتقله به وسیله آب آلوده ممکن است مطرح شود. به عنوان مثال باید درباره شنا در رودخانه ای که تحت کنترل نیست و سلامتش معلوم نیست، احتیاط های لازم انجام شود. در عین حال در مناطق سفید، کلیه فعالیت های ورزشی از جمله استخر ها ممنوعیتی ندارد. در شهر ها و مناطق زرد هم باشگاه ها و استخر های روباز می توانند فعالیت کنند که البته ابتدا منوط به تایید وزارت ورزش و تاییدیه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مربوطه است. در مناطق زرد و خصوصا مناطق قرمز، کلیه ورزش های برخوردی مانند کشتی، کاراته و جودو و... فعلا ممنوع هستند. طبیعتا استخر های شنا هم در مناطق قرمز فعلا ممنوعیت دارند.

شرایط مطلوب فاصله گذاری در حرم های مطهر

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره آخرین شرایط اماکن زیارتی نیز گفت: بر اساس آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت فعالیت زمانی برای حرم های مطهر برداشته شد. همچنین تولیت ها موظف شدند در زمینه نظارت با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت فعال باشند. بر اساس آخرین گزارش ها، تولیت ها از نظر فاصله گذاری تقریبا به وظیفه خود عمل کرده اند و شرایط فاصله گذاری در حرم های مطهر مطلوب است.

وی در پایان صحبت هایش گفت: البته تا کنون مصوبه ای برای زیارت ضریح نداشتیم. نماز های یومیه هم در مساجد در همه مناطق بازگشایی شده و برای نماز های جمعه، علاوه بر مناطق سفید، مناطق زرد هم باز شده است. البته نماز جمعه شهر تهران به بررسی دقیق تر نیاز دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 428

به "کاهش 55 درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 55 درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید